România cotată abia cu şansa a 12-a din 16 formaţii la câştigarea Campionatului European de handbal feminin

Sporturi

Chiar dacă Norvegia nu mai găzduieşte Campionatul European la handbal feminin, formaţia nordică este principala favorită la titlu

România se prezintă într-o formulă care a avut de suferit la acest Campionat European, cu Crina Pintea sau Laura Chiper absente de la competiţie din cauza faptului că au fost depistate pozitiv cu coronavirus.

Din păcate formaţia antrenată de Bogdan Buricea este tot mai dependentă de Cristina Neagu, iar dacă aceasta prinde o formă mai slabă în ziua meciului, şansele ca naţionala noastră să obţină un rezultat pozitiv scad dramatic. În ultimii ani, naţionala de fete la handbal a mizat pe jocul Cristinei Neagu dar parcă nici o dată nu a fost aşa dependentă cum se prezintă la acest Campionat European de jucătoarea celor de la CSM Bucureşti.

România este o prezenţă constantă la turneele finale de Campionat European dar şi Mondial la handbal feminin, iar aproape la fiecare ediţie s-a luptat sau a fost aproape de a se lupta pentru o medalie. În 2018, la turneul final disputat în Franţa, România a terminat pe locul 4 după o înfrângere în finala mică cu Olanda. Rusia a scos România în semifinale într-un meci fără Cristina Neagu, accidentată în ultima partidă din grupă. Cea mai bună performanţă a României la un european de handbal a fost în 2010, an în care România a obţinut medalia de bronz.

Aproape în fiecare an, Norvegia este favorită la câştigarea turneului. Şi anul acesta nordicele sunt favorite. Norvegia ar fi trebuit să fie gazdă alături de Danemarca însă pandemia de coronavirus prin care trecem face ca acest lucru să nu mai fie posibil. Danemarca este singura ţară gazdă a CE 2020. România este favorită 12 la trofeu în timp ce colegele de grupă ale României, Norvegia, Germania şi Polonia sunt favorite 1, 10, respectiv 16.

Primul meci la acest turneu final îl avem mâine cu Germania, meci care va fi transmis de Telekom Sport 1 cu începere de la ora 19:00. Este probabil şi cel mai echilibrat meci al grupei pentru România chiar dacă Germania are prima şansă. Din fericire încă o avem Cristina Neagu în echipă şi putem spera. Însă pe viitor când aceasta se va retrage din handbal, vremurile când România se lupta pentru medalii vor fi de mult apuse.