România – Georgia, scor 29-24, în primul tur al preliminariilor CM2021 la handbal masculin

Handbal

Naţionala de handbal masculin a României a început cu o victorie prima fază a preliminariilor pentru Mondialul de anul viitor. Într-un meci transmis de o altă televiziune, tricolorii au câştigat cu 29 la 24 meciul cu Georgia, primul din cadrul turneului din Italia.

România a condus în permanenţă, chiar şi la 6 goluri in prima repriză. La pauză, tricolorii au intrat cu 16 la 13.

Partea secundă a început mai slab pentru handbaliştii noştri, iar Georgia a preluat pentru prima dată conducerea. Tricolorii şi-au revenit însă şi nu au mai cedat avantajul până la final.

România va juca sâmbătă al doilea meci, împotriva naţionalei din Kosovo, iar duminică se va duela cu Italia.

Doar câştigătoarea fiecărei grupe din cele patru se va califica în faza a doua a preliminariilor, cu meciuri eliminatorii în 15-16 şi 18-19 aprilie 2020, de unde se va ajunge la baraj, de asemenea cu partide eliminatorii, programate în iunie 2020.

Câştigătoarele partidelor de la baraj se vor califica la turneul final al Campionatului Mondial din 2021, care va avea loc în Egipt.

Afla mai multe despre: romaniahandbal