”Sevilla League”! Spaniolii au procentaj maxim în Europa League: şapte finale jucate, şapte trofee câştigate

Fotbal

Sevilla a reuşit să cucerească trofeul Europa League, miercuri seară, după ce a învins-o pe AS Roma, la loviturile de departajare, scor 4-1. În timpul regulamentar, după 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Dybala a deschis scorul pentru AS Roma, în minutul 35, iar golul egalizator a picat în repriza secundă, în minutul 55, când Gianluca Mancini şi-a înscris în propria poartă.

• La loviturile de departajare, AS Roma a ratat două execuţii: prin Gianluca Mancini şi prin Robert Ibanez.

Sevilla, şapte din şapte

În urma acestui succes, Sevilla a ajuns la şapte finale de Europa League câştigate, din tot atâtea finale disputate în competiţie şi, mai în glumă, mai în serios, poate fi considerată o formaţie abonată la acest trofeu.

Sevilla a reuşit să cucerească şapte trofee Europa League în ultimii 17 ani, fiind un record absolut la nivelul competiţiei, care va fi greu egalat în următorii mulţi ani.