Simona Halep: ”M-am văzut cu Mouratoglou”. Ce şi-au spus cei doi la prima revedere după decizia TAS

Simona Halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep (32 de ani) a revenit pe teren după o pauză de mai bine de un an şi jumătate.

Simona Halep a fost învinsă de Paula Badosa (locul 80 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open, după o oră şi 58 de minute de joc.

Halep, prima întâlnire cu Mouratoglou. Care a fost reacţia sportivei la adresa fostului ei antrenor

La finalul partidei, românca a vorbit despre cum s-a simţit la primul meci după revenirea în urma suspendării de 18 luni. Ea a subliniat că întoarcerea pe teren a fost mai bună decât se aştepta, chiar dacă a pierdut meciul cu spanioloaica Paula Badosa.

De asemenea, Simona Halep a afirmat că s-a întâlnit cu fostul ei antrenor, Patrick Mouratoglou, pe care l-a salutat.

”M-am văzut cu Mouratoglou acum două zile, îi doresc succes cu Rune, dar am terminat să lucrez cu el, dar da, ne-am salutat, eu salut pe toată lumea, nu ţin supărare, nu am ură”, a declarat Halep.

Jocul pierdut în faţa Paulei Badosa a fost primul meci jucat de Simona Halep după 569 de zile, fiind suspendată, iniţial pentru patru ani, pentru că a fost depistată pozitiv la roxadustat.

Tribunalul de Arbitraj Sportiv a anunţat, la 5 martie, reducerea suspendării Simonei Halep de la patru ani la nouă luni. Conform TAS, perioada de suspendare a româncei a expirat la 6 iulie 2023, adică în urmă cu aproximativ opt luni, aşa că fostul lider WTA poate reveni acum în competiţii.

Afla mai multe despre: simona haleptenismiami openpatrick mouratoglou