SIX NATIONS 2019 VIDEO | Răsturnare senzaţională de situaţie. Ţara Galilor a întors soarta meciului cu Anglia şi a devenit favorită la câştigarea trofeului

Rugby

Ţara Galilor a fost condusă cu 10-3 la pauză de Anglia, dar s-a impus la final cu 21-13. Program este de partea dragonilor în ultimele două etape. Etapa a treia se închide duminică, de la ora 17:00, cu meciul Italia - Irlanda, în direct pe Telekom Sport 4

Un eseu al lui Curry şi transformările lui Farrell le-au adus englezilor 10 puncte în prima parte a meciului de la Cardiff. Singurele puncte ale galezilor le-a reuşit Anscombe, din lovitură de pedeapsă. În repriza a doua, Ţara Galilor a replicat prin două eseuri, reuşite de Hill şi de Adams, iar scorul final a fost 21-13 pentru dragoni.

După trei etape, Ţara Galilor este pe primul loc, cu 12 puncte. Anglia are 10, din două victorii cu bonus ofensiv. Ţara Galilor este singura echipă cu trei victorii în trei meciuri şi singura rămasă în cursă pentru Marele Şlem, adică cinci succese din cinci meciuri. În ultimele două etape, galezii joacă în deplasare în Scoţia şi pe teren propriu cu Irlanda. Cu două succese, galezii câştigă trofeul pe care l-au avut ultima dată în vitrină în 2013.

Toatre meciurile din Six Nations 2019 sunt în direct şi în exclusivitate în România la Telekom Sport. Etapa a 4-a se joacă pe 9-10 martie, iar ultima este programată pe 16 martie.

Afla mai multe despre: tara galiloranglia