Tottenham, umilită în Slovenia, de o echipă care a luat naştere în 2012. Englezii s-au făcut de râs cu o echipă modestă, după ce şi AS Roma a comis-o

În grupa G, Tottenham a fost învinsă în deplasare de Mura, scor 2-1.

Slovenii, care s-au fondat în 2012, au condus din minutul 11, după ce Horvat a deschis scorul. Londonezii au restabilit egalitatea  n repriza secundă, graţie lui Harry Kane, care a marcat în minutul 72. Slovenii au răsucit cuţitul în rana lui Spurs, după ce au marcat în minutul 90+4 prin Marosa şi au complicat situaţia lui Tottenham din grupă.

Deşi echipa lui Antonio Conte are cel mai valoros lot din grupă, londonezii ocupă doar locul 3, cu 7 puncte, după 5 meciuri jucate. Spurs trebuie să câştige în ultima etapă cu Rennes, care s-a calificat deja de pe primul loc, şi va trebui să aştepte si un rezultat pozitiv al celor de la Mura cu Vitesse, pentru a spera la locul 2.

În urmă cu mai mult de o lună, AS Roma, echipa lui Jose Mourinho, s-a făcut de râs în Conference League.

AS Roma a fost învinsă cu 6-1 în Norvegia de Bodo Glimt în UEFA Conference League. A fost pentru prima dată în cariera lui Jose Mourinho când o echipă antrenată de el a încasat şase goluri. Cele mai multe i le administrase Barcelona, pe vremea când o antrena pe Real Madrid (cinci).

Pentru Bodo Glimt a fost cea mai răsunătoare victorie din istoria sa, în cupele europene. De numele norvegienilor se leagă şi cea mai dură înfrângere a unei echipe din Italia (Sampdoria, în 1995, scor 0-3) în faţa unei formaţii din această ţară. Tot Bodo Glimt a doborât acest record în confruntarea cu AS Roma.

Afla mai multe despre: spurs-roma-conference league