"Tricolorele" au pierdut amicalul cu Olanda, după o repriză secundă slabă. România - Spania, 30 noiembrie, live pe Telekom Sport, de la 11:00

Handbal

Echipa naţională feminină de handbal a României a fost învinsă clar de Olanda, scor 23-32 (16-15), într-o partidă amicală disputată în Japonia, la Kumamoto.

Cu patru zile înainte de începerea Campionatului Mondial de handbal, România a suferit o înfrângere drastică în faţa Olandei, însă nu există motive de îngrijorare. În prima repriză, Tomas Ryde a folosit garnitura de jucătoare titulare, în frunte cu Cristina Neagu, iar rezultatul pe tabelă a fost unul pozitiv, scor 16-15. În cea de-a doua repriză, Ryde a schimbat liniile ca la hochei, iar acest lucru s-a resimţit şi în joc. Olandezele au trecut la conducerea meciului şi şi-au adjudecat victoria.

Portăriţa Denisa Dedu a fost menajată în acest duel.

Meciul a fost ferit de ochii presei, după ce delegaţia olandeză a refuzat categoric prezenţa acestora în sală. O sală aflată la 2 ore distanţă de locul unde sunt cantonate "tricolorele".

România debutează sâmbătă, 30 noiembrie, la Campionatul Mondial de handbal, în compania Spaniei.

Programul României la Campionatul Mondial de Handbal 2019 - Japonia 2019

România - Spania, 30 noiembrie, live pe Telekom Sport, de la 11:00 (ora României)
România - Senegal, 1 decembrie, live pe Telekom Sport, de la 11:00
România - Kazakhstan, 3 decembrie, live pe Telekom Sport, de la 12:00
România - Muntenegru, 4 decembrie, live pe Telekom Sport, de la 08:00
România - Ungaria, 6 decembrie, live pe Telekom Sport, de la 12:00

Afla mai multe despre: handbal