Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-1. Dorinel Munteanu, în semifinalele Cupei României! Gălăţenii au dat lovitura în minutul 114

Cupa României

Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a învins-o joi seara, în deplasare, scor 1-0, pe Universitatea Craiova. Golul victoriei a fost marcat în minutul 114.

Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-1 (Lameira 114), în sferturile de finală din Cupa României

Echipele de start

• Universitatea Craiova: Lazar - Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong - Mateiu, Al. Creţu, Anzor - Baiaram, Ivan, Mitriţă
  • Rezerve: L. Popescu, R. Silva, Căpăţână, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Koljic, Markovic
  • Oţelul Galaţi: E. Pap - Zhelev, Ghiocel, Cisse, M. Silva - Cisotti, Zivulic, Teles - Malle, Rusevic, Tănasă
  • Rezerve: R. Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliţei, Al. Pop, A. Rus, Bodişteanu

Min 120+3. Final de meci. Oţelul s-a calificat în semifinalele Cupei României.

Min 114. GOOOL Oţelul. Joao Lameira dă lovitura în Bănie. Gălăţenii marchează şi dau drumul la fiesta moldoveană în inima Olteniei.

Min 91. Încep prelungirile.

Min 90+4. Finalul celor 90 de minute. Urmează cele două reprize de prelungiri.

Min. 75 Markovic pătrunde în careu, dar trage puţin pe lângă.

Min 63. Ocazie Craiova. Vlădoiu trimite un şut bun, cu efect, dar mingea este reţinută de portarul Oţelului.

Min 52. Posibil penalty Oţelul. Răzvan Tănasă face o preluare în interiorul careului oltean şi este deposedat de Vlădoiu. Arbitrul consideră că este un atac la minge al fundaşului de la Craiova. Jocul se continuă.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+3 Pauză! Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-0.

Min. 34 O nouă ocazie pentru Oţelul! Zivulic a reluat din centrarea lui Malle, iar Lazar a parat mingea.

Min. 23 Malle a încercat să pună în pericol poarta Craiovei, însă Lazar a fost din nou pe fază.

Min. 2 Oţelul are prima ocazie a meciului, iar Lazar prinde mingea.

Min. 1 A început meciul din Oltenia.

Universitatea Cluj s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României, unde va înfrunta învingătoarea dintre Universitatea Craiova şi Oţelul Galaţi.

Corvinul Hunedoara - Voluntari este prima semifinală stabilită din Cupa României.

Finala Cupei României este programată pe 15 mai 2024, la Sibiu.

Dorinel Munteanu, sancţionat pentru o aluzie rasistă despre fanii Rapidului

Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis, miercuri, penalizarea tehnicianului Dorinel Munteanu cu 4.500 de lei pentru o aluzie rasistă despre suporterii Rapidului.

La finalul confruntării Rapid - Oţelul Galaţi, scor 2-1, din data de 3 februarie, din etapa a 24-a a Superligii, Dorinel Munteanu i-a numit "bronzaţi" pe fanii rapidişti cu care intrase în conflict pe parcursul partidei.

Afla mai multe despre: universitatea craiova otelul galati cupa romanieirezultate cupa romanieisferturi de finala cupa romaniei