Uruguay U20, campioană mondială! Marea învinsă, reprezentativa Italiei. Reacţia preşedintelui din Uruguay: ”Felicitări!”

Uruguay U20 a devenit campioană mondială la această categorie de vârstă, după victoria din finală contra Italiei U20.

Naţionala de fotbal U20 a Uruguayului a devenit, duminică seară, campioană mondială U20, după ce a învins Italia, scor 1-0, pe Estadio Diego Maradona din La Plata, din Argentina.

După ce a eşuat în finală în faţa Argentinei (1-2) în 1997 şi a Franţei (1-4 la penalty-uri) în 2013, cea de-a treia încercare s-a dovedit a fi cea norocoasă pentru Uruguay, condusă de căpitanul Fabricio Diaz.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Luciano Rodriguez, în minutul 86, şi validat după lungi minute de consultare a VAR-ului.

"Uruguay campioană! Felicitări jucătorilor, staff-ului tehnic şi tuturor celor care au făcut posibil acest vis", a scris pe Twitter preşedintele Uruguayului, Luis Lacalle Pou.

Imediat după fluierul final, fanii uruguayeni au dat startul la petrecere şi au sărbătorit acest triumf al naţionalei sud-americane.

Afla mai multe despre: uruguay u20fifa