Victorii superbe pentru Simona Halep şi Irina Begu. Cele două s-au calificat în sferturile de finală de la Gippsland Trophy

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-4, pe germana Laura Siegemund, locul 51 WTA.

După acest succes, scorul partidelor directe intre cele două jucătoare este 2-2.

În sferturi, Simona Halep va evolua cu Ekaterina Alexandrova (Rusia), locul 33 WTA şi cap de serie numărul 9, care a trecut, cu 6-4, 6-2, de Iga Swiatek (Polonia), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 6, după 80 de minute de joc.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Tot în optimi şi tot miercuri, Irina Begu, locul 79 WTA, a învins-o, cu scorul de 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4), pe britanica Johanna Konta, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 5. Ea va evolua în sferturi cu japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2.

Afla mai multe despre: simona halep