VIDEO Ajax - Benfica 0-1 (2-3 la general). Lusitanii au dat lovitura şi s-au calificat în sferturile UCL

Benfica a dat lovitura în returul cu Ajax şi s-a calificat în sferturile UCL, scor 1-0. În sferturi s-au mai calificat Liverpool, Bayern Munchen, Manchester City şi Real Madrid.

VIDEO | Ajax - Benfica 0-1 (Nunez min 77)

Ajax: Onana - Mazraoui, Timber, Martinez, Blind - Alvarez, Berghuis, Gravenberch - Antony, Haller, Tadic

Antrenor: Erik ten Hag

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Everton, Weigl, Taarabt - Silva, Nunez, Ramos

Antrenor: Nelson Verissimo

Min 90: Final de meci.

Min 83: Cartonaş galben pentru Timber.

Min 77: GOOOOOOOOOOOL Benfica! Nunez a deschis scorul din pasa lui Grimaldo.

Min 71: Ajax cere penalty la o fază. Arbitrul lasă jocul să continue.

Min 62: Ocazie Ajax. Blind centrează, iar Antony reia cu capul, dar peste poartă! Scorul rămâne 0-0.

Min 46: A început a doua repriză!

Min 45: Pauză.

Min 39: Ocazie Ajax. Antony a preluat o fază pe cont propriu, dar a fost oprit de un adversar.

Mi. 25: Ocazie Manchester United. Blind centrează la bara a doua, Antony întoarce cu capul.

Min 18: Ocazie Ajax. Blind aleargă spre poartă, dar fundaşul de la Benfica are o intervenţie bună.

Min 14: Dusan Tadic trimite cu capul spre poartă, dar portarul e acolo şi intervine.

Min 7: Golul marcat de Ajax a fost anulat. Asistentul a văzut offside.

Min 1: A început partida!

În partida din tur, de pe Estadio da Luz, cele două formaţii au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Tadic a dechis ploaia de goluri, în minutul 18, iar după aceea a intrat în joc Haller. Atacantul lui Ajax a dat un autogol, în minutul 26, prin care a permis lusitanilor să revină în joc.

Peste trei minute, acelaşi Haller a marcat şi în poarta corectă, poziţionând-o pe Ajax în avantaj. Yaremchuk, în minutul 72, a stabilit scorul final, 2-2, astfel că totul se va decide la returul de pe ”Johan Cruyff Arena”.

De la partida din tur, Ajax a jucat patru meciuri, dintre care trei în campionat, toate foarte disputate.

În Eredivisie, trupa lui Erik ten Hag a pierdut cu Go Ahead Eagles (1-2) şi a câştigat cu Waalwijk (3-2) şi cu Cambuur (3-2). În cupă, Ajax a trecut de AZ Alkmaar, scor 2-0.

Ajax a terminat cu maxim de puncte Grupa C, una din care au mai făcut parte Sporting Lisabona, Borussia Dortmund şi Beşiktaş Istanbul.

De asemenea, ”lăncierii” îl au în componenţă al doilea golgheter al Ligii Campionilor. Sebastian Haller are 11 goluri marcate, fiind depăşit cu unul de Robert Lewandowski.

Formaţia din Amsterdam a triumfat de patru ori în cea mai galonată competiţie intercluburi din Europa (1971, 1972, 1973, 1995).

De cealaltă parte, Benfica a jucat trei meciuri în acest timp, toate în campionat, şi a bifat două victorii (3-0 cu Guimaraes şi 2-1 cu Portimonense) şi o remiză (1-1 cu Vizela).

Benfica a terminat, surprinzător, pe locul al doilea Grupa E, în spatele lui Bayern Munchen, dar în faţa celor de la Barcelona şi Dinamo Kiev.

”Vulturii” din Lisabona au cucerit de două ori cel mai titrat trofeu la nivel de cluburi. Au triumfat de două ori în Cupa Campionilor Europeani, în 1961 şi 1962. Dar au mai jucat şi alte cinci finale: 1963, 1965, 1968, 1988 şi 1990.

Afla mai multe despre: ajaxbenficaliga campionilor