VIDEO | Andrei Rublev, victorie cu Alex De Minaur. Rusul s-a calificat în sferturi la Australian Open

Andrei Rublev (26 de ani) l-a învins pe Alex De Minaur (24 de ani) şi s-a calificat în sferturi la Australian Open.

Andrei Rublev, calificare în sferturi în Australian Open după un meci de cinci seturi

Jucătorul rus Andrei Rublev, locul 5 ATP, l-a învins pe australianul Alex de Minaur, favorit 10, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open.

Rublev s-a impus cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-7 (4), 6-3, 6-0, după un meci care a durat patru ore şi 14 minute.

”E mai bine să nu ştiţi ce e în capul meu. E ceva ca un ”scary movie””, a glumit Rublev la finalul partidei.

În sferturi, Andrei Rublev va evolua contra italianului Jannik Siner, locul 4 mondial.

Djokovic a ajuns şi el în sferturi la primul Grand Slam al anului

Tot astăzi, Novak Djokovic, numărul 1 mondial, s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open pentru a 14-a oară.

Sârbul a trecut de francezul Adrian Mannarino, locul 19 mondial, scor 6-0, 6-0, 6-3, după un meci care a durat o oră şi 44 de minute.

Afla mai multe despre: australian opentenisalex de minaurandrei rublev