VIDEO Chelsea - Villarreal 1-1, 6-5 la loviturile de pedeapsă! Londezii câştiga Supercupa Europei! Tuchel a schimbat portarul în finalul prelungirilorgalerie foto

Chelsea, deţinătoarea Ligii Campionilor, a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins, miercuri, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, cu scorul de 6-5, după executarea loviturilor de departajare, echipa Villarreal, deţinătoarea Ligii Europa.

Chelsea a condus cu 1-0 la pauză, Villarreal a egalat în repriza a doua, scorul de 1-1 rămânând până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, "submarinul galben" a ratat de două ori, iar "albaştrii", o dată, astfel că echipa engleză s-a impus cu 6-5.

Chelsea - Villarreal 1-1, 6-5 la loviturile de la 11 metri ( Ziyech - 27) // ( 72 - Moreno)

Chelsea: Mendy - Zouma, Chalobah, Rudiger - Hudson Odoi, Kante, Kovacic, Alonso - Ziyech, Werner, Havertz

Villarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Pau Torres, Alfonso - Capoue, Moreno, Trigueros - Pino, Moreno, Dia

Windsor Park, Belfast, cel mai modern stadion din Irlanda de Nord, va fi gazda unui meci de gală în această seară. Chelsea - câştigatoarea Ligii Campionilor şi Villarreal - deţinătoarea trofeului Europa League - se luptă pentru Supercupa Europei.

Chelsea se impune în Supercupa Europei!

Raul Albiol de la Villarreal ratează de la 11 metri!

Rudiger de la Chelsea marchează de la 11 metri!

Foyth de la Villrreal marchează de la 11 metri!

Pulisic de la Chelsea marcheză de la 11 metri!

Raba de la Villarreal marchează de la 11 metri!

Jorginho de la Chelsea marchează de la 11 metri!

Gomez de la Villarreal marcheză de la 11 metri!

Mount de la Chelsea marchează de la 11 metri!

Estupiñán de la Villarreal marchează de la 11 metri!

Marcos Alonso de la Chelsea marchează de la 11 metri!

Amandi de la Villarreal rateză de la 11 metri!

Azpilicueta de la Chelsea marchează de la 11 metri!

Gerard Moreno de la Villarreal înscrie de la 11 metri!

Havertz de la Chelsea ratează de la 11 metri!

Min 120. Finalul prelungirilor, partida se va decide la loviturile de la 11 metri!

Min 108. Ocazie mare Chelsea! Mount trimite un şut din careu, dar portarul spaniol are un reflex incredibil!

Min 106. A început a doua repriză de prelungiri!

Min 105. S-a terminat prima reprinză de prelungiri!

Min 100. Ocazie Chelsea! Pulisic nu prinde poarta din câţiva metri!

Min 90. A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+5. Meciul va merge în prelungiri!

Min 90+4. Ocazie mare Chelsea! Alonso trimite un şut puternic în careu, dar mingea se duce în plasa laterală!

Min 73. GOOOOOOOL VILLARREAL! Spaniolii au făcut o fază superbă, iar Gerard Moreno trimite cu dreptul, din prima, în plasa porţii!

Min 52. Ocazie imensă Villarreal! Mendy a degajat greşit. Mingea ajunge la Gerard Moreno, dar spaniolul trimite mingea în bară!

Min 48. Ocazie mare Chelsea! Havertz trage din afara careului, dar mingea se duce în plasa laterală!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+4. Final de primă repriză!

Min 45+3. Ocazie imensă Villarreal! Alberto Moreno şutează din interiorul careului, din voleu, dar mingea loveşte bara transversală!

Min 36. Ocazie Chelsea. Ziyech centrează din marginea careului, Zouma a reluat mingea din voleu, dar mingea trece peste poartă!

Min 33. Ocazie Chelsea! Alonso trage din careu, pe jos, dar portarul spaniolilor respinge mingea!

Min 31. Ocazie mare Villarreal! Dia şutează din careu, dar portarul Mendy reuşeste să pareze mingea!

Min 27. GOOOOOOOOOL Chelsea! Havertz pasează în faţa porţii din banda stângă, iar Hakim Ziyech trimite mingea în poartă!

Min 9. Ocazie mare Chelsea! Kante a recuperat o minge în marginea careului, şutează, dar mingea trece pe lângă poartă!

Min 6. Ocazie Chelsea. Werner a reluat o minge din careu, dar portarul spaniolilor se impune şi deviază mingea în bara transversală!

Min 1. A început meciul!

Suporterii din România vor putea urmări Chelsea - Villarreal live pe Telekom Sport 1, de la 22:00.

Chelsea - Villarreal, live pe Telekom Sport 1, de la 22:00

Supercupa Europei va fi primul meci oficial pentru Chelsea şi Villarreal, după pauza de vară. Se anunţă o dispută foarte interesantă între două echipe care au surprins în sezonul trecut al cupelor europene.

Gruparea engleză pare în formă după ce a câştigat 4 din cele 5 amicale disputate în această vară, în timp ce Villarreal n-a reuşit nicio victorie în partidele de pregătire.

Va fi şi un duel al antrenorilor. Thomas Tuchel este considerat unul dintre cei mai talentaţi tineri antrenori şi, odată cu câştigarea Ligii Campionilor, a reuşit deja să impresioneze la Chelsea.

De partea cealaltă, Unai Emery este un specialist al Europa League, pe care a câştigat-o de 4 ori, însă niciodată n-a câştigat Supercupa Europei. De altfel, este pentru prima dată în istoria lui Villarreal când clubul spaniol joacă pentru acest trofeu.

La acest capitol, Chelsea a jucat până acum de 4 ori în Supercupa Europei, însă a câştigat-o o singură dată, în 1998, într-un meci cu Real Madrid.

Chelsea şi Villarreal nu s-au mai întâlnit niciodată până acum, însă Emery i-a mai înfruntat pe londonezi în cariera sa de antrenor. În mai 2018, antrenorul spaniol a semnat cu Arsenal şi, înainte să fie demis, în noiembrie 2019, a jucat de 3 ori contra lui Chelsea. A obţinut o victorie şi de două ori a fost învins.

Pe de altă parte, va fi prima dispută între Thomas Tuchel şi Unai Emery.

Câteva lucruri interesante despre Chelsea - Villarreal, meci transmis live de Telekom Sport 1

-ultimele 3 meciuri din Supercupa Europei s-au decis după prelungiri.
-este pentru prima dată când Villarreal joacă în Supercupa Europei.
-echipele din Spania au câştigat împreună de 15 ori Supercupa Europei (Barcelona 5, Real Madrid 4, Atletico Madrid 3, Valencia 2, Sevilla 1).
-este pentru prima dată când cele două echipe se întâlnesc într-un meci oficial.
-Thomas Tuchel n-a pierdut niciodată contra echipelor spaniole (4 victorii, 4 egaluri)

Echipele probabile de la Chelsea - Villarreal

CHELSEA: Mendy - Azpilicueta, Zouma, Rudiger - Houdson-Odoi, Kovacic, Kante, Alonso - Ziyech, Havertz - Werner
VILLARREAL: Asenjo - Foyth, Mando, Albiol, A. Moreno - Pino, Morlanes, Trigueros, Pedraza - G. Moreno, Nino

Cea mai importantă mutare făcută de Chelsea în această vară este revenirea lui Romelu Lukaku, care a fost cumpărat de la Inter Milano pentru 115 milioane de euro. Atacantul de 28 de ani are însă şanse destul de mici să joace.

Chelsea - Villarreal este live pe Telekom Sport 1, de la 22:00.

Afla mai multe despre: chelseavillarreal