VIDEO Cupa Regelui Spaniei | Sevilla merge în optimi! Zaragoza a făcut instrucţie cu Mallorca

Sevilla, viitoarea adversară a CFR-ului din Europa League s-a calificat în optimile Cupei Regelui Spaniei.

Sevilla s-a calificat în optimile Cupei Regelui, după ce a învins-o pe Levante, într-unul dintre cele două meciuri disputate între echipe din La Liga în această fază a competiţiei.

Viitoarea adversară a CFR-ului din 16-imile Europa League a deschis repede scorul prin Fernando.Duarte a restabilit însă egalitatea cu o lovitură de cap şi a stabilit scorul la pauză.

Sevilla a ieşit mai montată de la vestiare, iar Ocampos a dus-o în avantaj cu un şut superb de la distanţă. Torres a risipit orice urmă de îndoială în privinţa echipei calificate. A închis meciul la 3-1 şi a trimis-o pe Sevilla în faza următoare.

Cu acelaşi scor s-a calificat şi Zaragoza în optimi. A fost şi prima surpriză a competiţiei. Echipa din liga secundă a eliminat-o pe Mallorca, din primul eşalon. Toate golurile au venit în repriza secundă. Blanco a deschis scorul pentru gazde. Puado a dublat avantajul în doar câteva minute, iar Linares a marcat pentru 3-0.

Mallorca a spălat ruşinea pe final de emci, când a marcat golul de onoare prin Febas.

Afla mai multe despre: sevillazaragozacopa del rey