VIDEO | Debut cu dreptul pentru Cosmin Olăroiu în noua ediţie a Super Ligii Chineze. Victorie în faţa formaţiei lui Uli Stielike

Jiangsu Suning a trecut cu scorul de 3-2 de Tianjin Teda în prima etapă a Super Ligii Chineze de Fotbal.

Echipa antrenată de Cosmin Olăroiu a marcat primul gol al meciului înainte de pauză prin Alex Teixeira.

La cinci minute de la reluarea partidei, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, după ce Zheng Kaimu a fost eliminat.

În minutul 60, gazdele au beneficiat de o lovitură de la unsprezece metri, iar italianul Eder a transformat fără probleme. La 2-0 pentru Jiangsu Suning, un alt italian a ieşit în evidenţă, dar într-o manieră negativă. Gabriel Paletta şi-a trimis mingea în propria poartă în minutul 69 şi a reaprins partida.

Şase minute mai târziu, Alex Teixeira, vedeta gazdelor, a transformat o nouă lovitură de la 11 metri şi Jiangsu a preluat din nou conducerea la două goluri diferenţă. În prelungirile meciului, un alt brazilian, Jonathan a redus din handicap şi a marcat golul de 2-3, dar trupa lui Olăroiu s-a impus la final şi a debutat astfel cu dreptul în noul sezon competiţional din China.

Jiangsu Suning: Gu - Ji, Paletta, Li, Zhou - Wu, Tian, Wang - Alex Teixeira - Eder, Xie Penfgei. Antrenor: Cosmin Olăroiu

Tianjin Teda: Du - Tan, Zheng, Bastians, Zhao - Mirahmetjan, Zhao Yingjie - Xie, Zhang, Acheampong - Johnathan. Antrenor: Uli Stielike

Au marcat: Alex Teixeira 44, 76 (pen), Eder 60 (pen) / G. Paletta (69 aut), Johnathan