VIDEO | Derby de poveste în Serie A! Revenire formidabilă a lui AC Milan. Juve a condus cu 2-0, dar "diavolii" au marcat trei goluri în cinci minute şi au învins campioana

Serie A

AC Milan a învins-o pe Juventus, scor 4-2, în derby-ul etapei cu numărul 31 din Serie A. Juventus a condus cu 2-0, însă AC Milan a revenit, marcând trei goluri în cinci minute. În urma acestui rezultat, Milan urcă pe locul 5, cu 49 de puncte, iar Juventus rămâne lider, cu 75 de puncte.

VIDEO | AC Milan - Juventus 4-2 (Ibrahimovic 62, Kessie 66, Leao 67, Rebic 80 / Rabiot 47, Ronaldo 53)

ECHIPELE DE START

• Milan: Donnarumma - Conti, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Kessie, Bennacer - Saelemaekers, Paqueta, Rebic - Ibrahimovic
  • Juventus: Szczesny - Cuadrado, Bonucci, Rugani, Danilo - Bentancur, Pjanic, Rabiot - Bernardeschi, Higuain, Ronaldo

Min. 81: GOL Milan! Apărarea lui Juventus este făcut KO. Croatul înscrie şi Milan îşi măreşte diferenţa.

Min. 68: GOL Milan! Rafael Leao înscrie în mod senzaţional şi Milan este la conducere.

Min. 66: GOL Milan! Kessie a marcat un gol superb şi Milan a egalat-o pe Juventus.

Min. 62: GOL Milan! Zlatan Ibrahimovic înscrie din penalty.

Min. 53: GOL Juventus! Cristiano Ronaldo îi păcăleşte pe cei doi fundaşi centrali ai lui Milan şi majorează diferenţa.

Min. 47: GOL Juventus! Rabiot a luat o acţiune pe cont propriu şi s-a a marcat cu un şut superb.

Ambele echipe sunt neînvinse după reluarea Serie A. Dacă Juventus are victorii pe linie, cea mai recentă, 4-1, în derby-ul oraşului Torino, Milan a călcat greşit la SPAL, acolo unde a făcut doar 2-2, revenind de la 0-2 şi având un penalty neacordat în minutele de prelungire ale partidei.

Cu două victorii importante la Roma, împotriva ambelor echipe din oraş, Milan şi-a ajutat marea rivală Juventus în weekend-ul trecut. Acel 3-0 aplicat de elevii lui Stefano Pioli unui Lazio fără Immobile şi Caicedo a făcut-o pe Juventus să se distanţeze la şapte puncte în fruntea clasamentului şi să fie tot mai aproape de un nou titlu.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în acest an, în Cupa Italiei. Pe San Siro, Juventus a scos in extremis un egal, 1-1, iar la reluarea fotbalului în Italia, pe Allianz Stadium a fost tot egalitate, dar 0-0, un meci în care Ronaldo a ratat un penatly, dar cu un rezultat suficient pentru ca "bătrâna doamnă" să se califice în finala competiţiei, acolo unde însă a pierdut, la loviturile de departajare, în faţa lui Napoli.

Dacă Juve este aproape de scudetto, Milan se luptă în continuare pentru locurile de Europa League. "Diavolii" au 46 de puncte, două mai puţin decât Napoli şi AS Roma.

LIVE VIDEO | AC Milan - Juventus. Echipele probabile

AC Milan: Donnarumma - Conti, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Kessie, Bennacer - Saelemaekers, Bonaventura, Paqueta - Ibrahimovic
Absenţi: Musacchio, Leo Duarte, Castillejo, Calhanoglu

Juventus: Szczesny - Cuadrado, Rugani, Bonucci, Danilo - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Bernardeschi, Higuain, Ronaldo
Absenţi: Chiellini, Alex Sandro, Demiral, Khedira, De Sciglio

Afla mai multe despre: ac milanjuventusserie a