VIDEO | FC Botoşani - Sepsi 1-2. Oaspeţii câştigă şi fac un pas decisiv pentru playoff

Sepsi s-a impus la Botoşani cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Vaşvari şi Nandor Tamaş, respectiv Camara.

Formaţia lui Leo Grozavu îşi continuă drumul spre playoff-ul Ligii 1. Sepsi s-a impus la Botoşani, 2-1, după ce a marcat câte un gol pe repriză.

Gabriel Vaşvari a marcat al cincilea său gol în actuala stagiune şi a deschis scorul, din penalty, în minutul 41. După pauză, în ciuda eforturilor formaţiei moldave, tot Sepsi a mai punctat o dată. A făcut-o prin Nandor Tamaş, cel care a mărit avantajul echipei sale la 2-0. În prelungiri, FC Botoşani a marcat pentru 2-1 prin Camara, dar a fost un gol venit prea târziu.

Sepsi face 43 de puncte şi rămâne pe locul patru în Liga 1. FC Botoşani este următoarea clasată, cu 37 de puncte, la egalitate cu Academica Clinceni.

LIVE VIDEO FC Botoşani - Sepsi 1-2 (Camara 93 / Vaşvari 40 -pen, N.Tamas 71)

• FC BOTOŞANI (4-3-3): Hankic - Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - Ongenda, J. Rodriguez, Papa - D. Croitoru, Al Mawas, Tîrcoveanu
  • Rezerve: Pap, Patache, Plămadă, Holzmann, Roman, Târşa, Florescu, Camara, Toutouh
  • SEPSI (4-2-3-1): Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan - Fofana, Vaşvari, Golofca - Csiszer, Şafranko, Petrila
  • Rezerve: J. Fernandez, Ninaj, L. Fulop, Ştefănescu, Tamas, Bajrovic, Rapp, Tincu, L. Kovacs

Min 93. GOOOL BOTOŞANI! Marchează Camara pentru formaţia lui Croitoru

Min 76. Lovitură liberă executată de Ongenda, intervenţie senzaţională a lui Niczuly

Min 71. GOOOOL SEPSI! Nandor Tamas face 2-0 pentru formaţia lui Grozavu

Min 64. Patache ratează şansa egalării

Min 55. Gazdele cer lovitură de la 11 m asupra lui Mihai Roman

Min 54. Ocazie bună de gol pentru Chindriş, de la FC Botoşani.

Min 53. Dublă ocazie pentru FC Botoşani de a restabili egalitatea

Min

46. S-a reluat partida: oaspeţii conduc din minutul 41 cu 1-0

Pauză: Sepsi conduce la Botoşani

Min 40. GOOOL SEPSI! Bate Vaşvari pentru formaţia oaspete, iar Hankic nu poate interveni, deşi ghiceşte colţul! Al cincilea gol pentru Vaşvari în acest sezon. Sepsi conduce cu 1-0

Min 38. Penalty pentru Sepsi Sf. Gheorghe!

Min 30. Partidă echilibrată la Botoşani. Niciuna dintre cele două echipe nu şi-au creat până acum ocazii mari de gol

Min 18. Şut al lui Târcoveanu, dar mingea trece pe lângă poartă

Min 9. Atac periculos al oaspeţilor în urma unui corner. În cele din urmă, centralul a dictat fault în atac

Min 1. Începe partida de la Botoşani. În primele 15 secunde, formaţia oaspete se apropie de poarta lui Hankic şi cere penalty la intervenţia asupra lui Petrila

FC Botoşani va primi vizita lui Sepsi în etapa cu numărul 27 a Ligii 1. Moldovenii se află la 3 puncte în spatele echipei lui Leo Grozavu, iar o victorie pentru trupa lui Marius Croitoru ar putea reîncepe bătălia pentru play-off. Dacă Botoşaniul ar reuşi să se impună, formaţia lui Valeriu Iftime ar egala-o pe Sepsi la puncte şi le-ar lăsa pe Clinceni la 3 puncte distanţă de cele două şi pe Astra şi Chindia la 5. În plus, cu 3 etape rămase, clasamentul ar putea suferi schimbări majore până la finalul stagiunii, indiferent de rezultatul din această seară.

FC Botoşani - Sepsi LIVE VIDEO, astăzi, la Telekom Sport 1, de la ora 17:30

FC Botoşani vine după 3 meciuri consecutive fără victorie, în care a obţinut doar un punct. Deşi au jucat şi cu FCSB şi cu Craiova, moldovenii nu au avut prestaţii bune şi trebuie să îşi revină dacă doresc să prindă play-off-ul. În plus, forma bună a lui FC Argeş a făcut ca 5 echipe să se lupte pentru ultimele 2 locuri de play-off.

De cealaltă parte, Sepsi este aproape de a îşi asigura poziţia în play-off, dar nu se poate culca pe o ureche acum. Trupa lui Leo Grozavu a avut un sezon bun, dar forma slabă din ultimul timp ar putea să o coste. Covăsnenii au doar o victorie în ultimele 5 partide şi au cel mai mare număr de egaluri din campionat, 13, la egalitate cu Clinceni. O victorie i-ar asigura, mai mult sau mai puţin, locul în play-off lui Sepsi, însă baieţii lui Grozavu trebuie să aibă grijă să nu alunece din top 6 în ultimele meciuri.

Echipe probabile:

FC Botoşani: Hankici -  Patache, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - J. Rodriguez, Papa, Ongenda - Al Mawas, D. Croitoru, Keyta
Rezerve: Pap, Plămadă, Toutouh, M. Roman I, S. Camara, Fili, Târşa, Braun, Târcoveanu

Sepsi: Niczuly - Deligiannidis, Ninaj, B. Mitrea, Ştefănescu - Fofana, L. Fulop - Golofca, Aganovici, Petrila, Rapp
Rezerve: J. Fernandez, Tincu, Dumiter, Dumitrescu, Tamas, Dimitrov, Csiszer

Afla mai multe despre: fc botoşanisepsiliga 1