VIDEO | FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2! Mitriţă şi Baiaram au întors scorul după pauză! Nicolo Napoli, înfrângere în derby-ul Olteniei

FCU Craiova a primit vizita formaţiei Universitatea Craiova, în Superliga României.

Final: FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2

Min 77: GOOOOOOOL Universitatea Craiova! Baiaram înscrie cu o lovitură de cap!

Min 70: GOOOOOOOL Universitatea Craiova! Mitriţă restabileşte egalitatea cu o execuţie fină!

Min 59: Ocazie FCU Craiova! Bauza ratează şansa majorării scorului.

Pauză: FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-0

Min 45+4: GOOOOOOOL FCU Craiova! Chiţu înscrie din nou împotriva Universităţii Craiova!

Min 44: Ocazie mare pentru FCU Craiova! Popescu salvează din nou.

Min 16: Ocazie FCU Craiova! Bahassa încearcă poarta de la distanţă, dar Popescu reţine fără prea probleme.

Min 6: Meciul a fost oprit pentru mai multe minute din cauza fumigenelor aruncate în teren!

Min 1: A început meciul!

Oltenia fierbe în aşteptarea duelului dintre FCU Craiova 1948 şi Universitatea Craiova, programat azi, de la ora 20:45.

Universitatea Craiova este neînvinsă în precedentele şase etape, interval în care a înregistrat trei succese şi trei rezultate de egalitate. În timp ce, o singură victorie a reuşit FC U Craiova 1948 în cele opt jocuri din acest an calendaristic, 2-1 cu Dinamo, în rest are o remiză şi şase înfrângeri.

Nicolo Napoli debutează azi pe banca tehnică a oltenilor. În prezent, tehnicianul italian este cel mai în vârstă antrenor activ în SuperLigă (născut pe 7 februarie 1962).

• Meciul tur s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Ce a declarat Nicolo Napoli înaintea derby-ului cu CSU

”Ne aşteaptă o partidă foarte grea, e derby-ul Craiovei. Va fi un meci dificil şi pentru noi, şi pentru ei, dar sperăm ca băieţii să facă un meci foarte bun. (n.r - Cu ce te-a convins Adrian Mititelu să te întorci a zecea oară?) Cu nimic. M-a sunat domnul Mititelu înainte de a ajunge aici, să-l ajut.

Am venit cu plăcere şi sper că băieţii vor face un meci foarte bun. Am fost de multe ori aici când am fost chemat şi situaţia din clasament era dificilă. Eu sunt fericit că m-am întors aici. Sunt mulţi fotbalişti cu care am lucrat. Sper că vom salva echipa de la retrogradare.

Nu ştiu dacă putem ajunge la barajul pentru Conference League, e dificil. Vom vedea. Am fost într-un moment în care aveam nevoie de fotbal. A venit propunerea lui Mititelu şi am acceptat-o. Cunosc foarte bine adversara. Nu e prima dată când o întâlnesc. Eu mă gândesc însă la echipa noastră şi sper să facem un joc foarte bun. Vedem la final de meci cine va câştiga”, a declarat Nicolo Napoli.

FCU Craiova a ajuns la şase antrenori în acest sezon, anterior fiind Florin Drăgan, Nicolae Dică, Paul Răducan, Giovanni Costantino şi Valentin David.

Afla mai multe despre: fcu craiovauniversitatea craiova