VIDEO | Gafa uriaşă care a îngropat campioana en-titre! Australia, eliminată de EAU în sferturile de finală ale Cupei Asiei

Deţinătoarea trofeului a fost eliminată după ce a pierdut cu 1-0 în faţa gazdelor turneului. Milos Degenek i-a oferit mingea pe tavă lui Ali Mabkhout iar acesta a adus victoria naţionalei arabe.

O greşeală uriaşă a eliminat Australia din drumul spre trofeul Cupei Asiei. Iar istoria s-a repetat după 4 ani. Atunci gazdă a turneului final, Australia învingea EAU în semifinale şi câştiga ulterior trofeul. Acum a venit rândul arabilor să se impună pe teren propriu în faţa australienilor pentru a junge în careul de aşi.

Ali Mabkhout a înscris unicul gol în minutul 69 al întâlnirii disputată pe stadionul din Al Ain. În semifinale, Emiratele Arabe Unite vor întâlni Qatarul.

Afla mai multe despre: cupa asieieauaustraliagafă