VIDEO | Germania - Arabia Saudită 2-1. Campioana mondială nu a convins în ultimul amical de dinaintea CM 2018

Cupa Mondială

Echipa naţională de fotbal a Germaniei, campioana mondială en titre, a învins la limită, scor 2-1 (2-0), reprezentativa Arabiei Saudite, în ultimul meci amical disputat înaintea Cupei Mondiale din Rusia. Partida sa jucat vineri seară, la Leverkusen.

Germanii au fost cât pe ce să fie egalaţi la ultima fază, dar saudiţii au ratat incredibil. Elevii lui Joachim Low s-au impus după golul lui Timo Werner, din minutul 8, şi autogolul lui Omar Hawsawi, din minutul 43, în timp ce oaspeţii au punctat prin Al Jassim, în minutul 84.

VIDEO | Germania - Arabia Saudită 2-1 (Werner 8', Omar Hawsawi-aut. 43'/Al Jassim 84')

Min. 90+2: Ocazie imensă a saudiţilor, care au fost la un pas de egalare. Al Jassim a scăpat singur cu ter Stegen, dar a preferat să paseze în faţa porţii pentru Al Sahlawi, iar colegul său a luftat.

Min. 84: Goool, Arabia Saudită! Ter Stegen reuşeşte să apere penaltiul executat de Al Sahlawi, dar Al Jassim este atent şi reia în poartă.

Min. 83: Lovitură de la 11 metri pentru Arabia Saudită, în urma unui fault al lui Khedira asupra căpitanului saudiţilor, Al Jassim.

Min. 82: Decarul sudiţilor, Al Sahlawi, încearcă să-l testeze pe Ter Stegen cu un şut de la 40 de metri, după o pasă greşită a unui fundaş german, dar nu prinde cadrul porţii.

Pauză pe BayArena, la finalul unei reprize care nu a avut nevoie de prelungiri.

Min. 43: Autogol, Arabia Saudită! Germanii se desprind la 2-0, în urma unui autogol al lui Omar Hawsawi.

Min. 8: Timo Werner deschide scorul, cu o execuţie simplă din faţa porţii, după o frumoasă acţiune colectivă a campioanei mondiale.

Min. 1: A început meciul!

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Muller, Draxler, Reus - Werner.

Arabia Saudită: Al Muaiouf - Al Shahrani, Omar Hawsawi, Osama Hawsawi, Al Harbi - Otayf, Al Faraj - Al Shehri, Al Dawsari, Al Jassim, Al Muwallad.

Germania n-a câştigat niciun amical din cele cinci disputate până în prezent. Fanii campioanei mondiale en-titre au motive serioase de îngrijorare, după ce selecţionata lui Low a bifat trei remize, cu Anglia, Franţa şi Spania, şi dou înfrângeri, cu Brazilia şi Austria.

Acum, chiar înainte de a decola spre Rusia, nemţii au şansa să-şi ia revanşa în faţa suporterilor. Germania joacă, de la 20:30, împotriva Arabiei Saudite, iar partida va putea fi urmărită la Telekom Sport 1. Golurile şi cele mai importante faze vor fi în timp real pe telekomsport.ro.

Dacă Arabia Saudită face ultimele pregătiri pentru jocul de deschidere al Mondialului, cu gazda Rusia, Germania pune la punct mecanismul pentru duelurile cu Mexic, Suedia şi Coreea de Sud, partenerele de grupă.