VIDEO | Inter a demolat-o pe Salernitana, Lazio s-a impus cu Genoa! Rezumatele de vineri

Serie A

Inter va încheia şi etapa a 18-a pe primul loc în Serie A după o victorie categorică în deplasare cu Salernitana.

Perisic a deschis scorul împotriva echipei ameninţată cu excluderea de la 1 ianuarie. Dumfries a mărit avantajul campioanei, la o fază la care a fost nevoie de tehnologia goal line pentru validare. Imediat după pauză, Alexis Sanchez a făcut 3-0. Lautaro Martinez a punctat şi el cu un sfert de oră înainte de final şi a ajuns la 10 goluri stagionale. Gagliardini a închis tabela, iar Inter a ajuns la 103 goluri marcate într-un an calendaristic şi şi-a bătut un record vechi de 75 de ani.

Fără Ciro Immobile pe teren, Lazio a învins-o acasă pe Genoa. Pedro a deschis scorul după o greşeală în apărarea oaspeţilor, iar echipa lui Sarri a intrat cu avantaj minim la cabine. Ştefan Radu a intrat în teren în minutul 63 şi a creat o fază periculoasă în finalul meciului. Acerbi a majorat diferenţa pentru Lazio cu o lovitură de cap în urma unui corner. Zaccagni a dus scorul la trei la zero la capătul unui sprint de 40 de metri. Şevcenco a mutat inspirat pe final, când l-a aruncat în luptă pe Melegoni. Italianul a marcat după doar trei minute. S-a terminat trei la unu pentru Lazio, iar Genoa a ajuns la 15 meciuri fără victorie în Serie A.

Afla mai multe despre: serie arezumatevideo