VIDEO | Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Italiei

Formula 1

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Italiei, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Italiei. N-a fost uşor pentru pilotul de la Mercedes, care a scăpat de un acroşaj cu Sebastian Vettel chiar în startul cursei. Cu 8 tururi înainte de final, Hamilton a reuşit să-l depăşească pe finlandezul Kimi Raikkonen şi s-a impus la Monza. Chiar dacă a terminat pe 3, Verstappen a fost penalizat cu 5 secunde în clasament pentru că a produs un acroşaj, situaţie în care Vettel a urcat pe locul 4. Coechipierul lui Hamilton,  Bottas a terminat pe locul trei în timp ce Romain Grosjean a încheiat Marele Premiu al Italiei pe locul 6. Poziţia a şaptea i-a revenit lui Esteban Ocon (Franţa/Force India)

Pe locul opt a sosist Sergio Perez (Mexic/Force India), pe nouă Carlos Sainz jr. (Spania/Renault) şi pe zece Lance Stroll (Canada/Williams).

După cursa din Italia, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul:

10. Williams – 5.

Etapa următoare, Marele Premiu al statului Singapore, este programată în 16 septembrie.

17:35 FINAL DE CURSĂ: Hamilton câştigă Marele Premiu al Italiei. Raikkonen şi Verstappen completează podiumul.

17:30 Victorie pentru Lewis Hamilton!!!

17:15 Menevră excelentă a lui Hamilton, care îl depăşeşte pe Raikkonen. Schimbare de lider în turul 45 al Marelui Premiu al Italiei

17:06 Raikkonen redevinde liderul cursei, după ce Bottas a intrat şi el la boxe

17:00 Hamilton a intrat şi el la boxe şi a ajuns pe locul 3. Ordinea primilor 10: Bottas, Raikkonen (o oprire), Hamilton (o oprire), Verstappen (o oprire), Ocon, Perez, Sain, Vettel (două opriri), Stroll şi Sirotkin.

16:50 Ricciardo abandonează şi el, avem din nou steag galben.

16: 47 Primele 10 clasate după 22 de tururi: Hamilton, Verstappen, Bottas, Raikkonen (o oprire), Grosjean, Ocon, Vettel (o oprire), Sainz, Perez şi Stroll.

16:44 Raikkonen a intrat la boxe pentru a-şi schimba pneurile şi a ieşit pe locul 4. Vettel a ajuns pe 7.

16:35 Clasamentul primilor 10 după 15 tururi. Vettel a intrat în primii 10.

16:28 Fernando Alonso are probleme şi abandonează. Vettel a recuperat şi a ajuns până pe locul 11.

16: 22 Clasamentul primilor 10 după 5 tururi: Raikkonen, Hamilton, Verstappen, Bottas, Grosjean, Sainz, Ocon, Stroll, Sirotkin, Fernando Alonso.

16:16 Vettel este nevoit să tracă pe la boxe pentru a-şi schimba partea frontală, care a fost avariată. Se pare că Vettel va putea continua cursa, dar nu mai are şanse la victorie.

16:13 Start în MP al Italiei. Vettel, plecat de pe poziţia a doua, a fost agăţat de Hamilton şi are probleme. Este steag galben.

16:04 Pregătiri intense pentru cursă. Mai sunt şase minute până la start.

Pentru Raikkonen este primul pole position din acest sezon.

Alături de Kimi Raikkonen, pe prima linie a grilei de start se va afla colegul finlandezului de la Ferrari, germanul Sebastian Vettel.