VIDEO | Lewis Hamilton a câştigat pentru a şaptea oară GP-ul de F1 al Marii Britanii. Final fabulos: britanicul a trecut linia de sosire cu pană

Formula 1

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii, a patra etapă a Campionatului Mondial de F1. Hamilton a trecut linia de sosire cu pană.

Pentru britanic este al şaptelea succes la Silverstone şi al treilea consecutiv din actualul sezon de F1.

Pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Charles Leclerc (Ferrari). Top 10 este completat de Daniel Ricciardo (Renault), Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Renault), Pierre Gasly (AlphaTauri), Alexander Albon (Red Bull Racing), Lance Stroll (Racing Point) şi Sebastian Vettel (Ferrari).

Etapa următoare, 70th Anniversary Grand Prix, se va desfăşura în 9 august, tot la Silverstone.

Afla mai multe despre: lewis hamilton