VIDEO Metz - CSM Bucureşti 25 - 22. CSM pierde în Franţa, dar merge în optimile de finală ale Champions League

Handbal

CSM Bucureşti a pierdut deplasarea de la Metz şi şansa de a termina grupa pe poziţia secundă în clasament.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia Metz Handball, scor 25-22 (16-12), şi încheie pe locul 3 în grupa A.

Clasamentul final al grupei va fi decis duminică, după jucarea ultimei partide a etapei a 14-a. Toate echipele din cele două grupe sunt calificate în optimi, conform deciziei EHF.

Tot sâmbătă s-a mai jucat partida dintre Rostov - FTC Budapesta, scor 26-24.

În urma rezultatelor, Rostov încheie lider, cu 21 puncte, urmată de Metz, cu 20, CSM Bucureşti 17 şi FTC Budapesta 16.

În etapa a 14-a se mai joacă Rostov - FTC Budapesta Vipers - Krim (sâmbătă) şi Team Esbjerg - SG BBM Bietigheim (duminică).

Clasamentul final al grupei şi, implicit, tabloul complet al optimilor, vor fi stabilite după meciul de duminică.

Toate echipele din cele două grupe sunt calificate în optimile de finală, programate în 6-7 martie şi 13-14 martie, în urma unei decizii a EHF, care a anulat numeroase meciuri restante din motive pandemice, câştigate astfel la ”masa verde”, cu 10-0, de echipele obligate de adversare să accepte amânări. Ulterior, în optimile de finală se va juca încrucişat, după Tabela Berger, locul 1 grupa A cu locul 8 grupa B, 2-7, 3-6, 4-5, pentru calificarea în sferturile de finală, programate între 3-11 aprilie, iar apoi pentru Turneul Final Four de la Budapesta, în 29-30 mai.

LIVE | Metz - CSM Bucureşti 25-22

Final: CSM pierde în Franţa şi ratează poziţia secundă în grupă

58 - Gazdele au doar trei goluri avans, dar până la finalul meciului mai sunt doar două minute

51 - Metz conduce clar. Cristina Neagu pare extrem de supărată pe marginea terenului

47 - Gol Carmen Martin! Are procentaj de 100% la aruncările de la şapte metri

43 - Gol pentru Metz. Franţuzoiacele au din nou cinci goluri avans după reuşita lui Nocandy

41 - Avantaj de cinci goluri pentru echipa gazdă

37 - Denisa Dedu atinge mingea, dar nu se poate opune golului cu numărul 20 al echipei gazdă. Elevele lui Mayonnade se desprind

33 - Avantajul echipei gazdă a crescut la cinci goluri. Scorul după primele minute ale reprizeisecunde este 18-13. Vezi mai  jos toate golurile marcate în prima repriză de echipa noastră

Pauză: Un colaj cu intervenţiile celor doi portari, dar şi cu prestaţia Cristinei Neagu, starul CSM-ului

29 - Echipa gazdă are acum patru goluri avans

25 - Franţuzoaicele marchează golul cu numărul 13. Au două goluri avans cu patru minute înainte de finalul primei reprize

13 - Avantaj de un gol pentru fetele lui Adrian Vasile. Grubisic are o nouă intervenţie exelentă

9 - Intervenţie excelentă a lui Grubisic. Fetele noastre au şansa să se desprindă, dar Laura Moisă este blocată.

7 - Pintea ratează incredibil, singură cu Sacko. ”Pasul Cristinei Neagu a venit prea târziu” spune Bogdan Voina, comentatorul Telekom Sport. CSM ratează şansa celui de-al cincilea gol.

4 - Debut echilibrat de meci. Fiecare echipă a marcat de câte trei ori

2 - Primul gol pentru ”tigroaice”. Marchează Omoregie pentru echipa noastră

1 - Start în duelul din Franţa. Primul atac ratat de formaţia noastră. Franţuzoaicele marchează prin Kanor

EHF a decis ca CSM Bucureşti să câştige meciurile pe care le mai avea de disputat şi care fuseseră reprogramate din cauza COVID-19. ”Tigroaicele” au câştigat la ”masa verde” partidele cu Bietigheim şi Rostov (din deplasare) şi au mai acumulat patru puncte în clasament.

Aflată pe poziţia secundă în clasament, CSM poate termina grupa pe doi în cazul în care câştigă partida din Franţa. Cele două formaţii sunt despărţite de un singur punct. Metz are mai multe goluri marcate, dar şi mai multe goluri primite. Momentan, CSM are cea mai bună defensivă din grupă alături de Rostov Don.

La ultimul meci direct, CSM s-a impus la Bucureşti la cinci goluri. Fetele lui Adrian Vasile au câştigat cu 31 la 26. Partida din Franţa poate fi urmărită în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: csm bucureştimetzhandbal