VIDEO | Nicolae Stanciu, imperial în Cehia. Mijlocaşul a reuşit un gol şi două assist-uri contra celei de-a treia clasate, iar Slavia Praga e la un pas de titlu

Nicolae Stanciu a reuşit un gol şi două assist-uri pentru Slavia Praga în meciul cu Jablonec, scor 5-0, din etapa a 26-a a campionatului Cehiei.

La al doilea meci al Slaviei Praga după reluarea campionatului Cehiei, internaţionalul român a deschis scorul contra lui Jablonec, în minutul 21, din lovitură de la 11 metri.

Tomas Holes a dus scorul la 2-0 în minutul 29, scor care s-a menţinut până la pauză.

În partea secundă, Stanciu a pasat decisiv la golurile de 3-0 şi 4-0, pentru Provod (56') şi Tecl (61').

Stanciu a evoluat până în minutul 77, lăsându-i locul lui Yusuf, care a stabilit scorul final în minutul 77, din penalty.

Pentru mijlocaşul de 27 de ani, acesta este cel de-al treilea gol reuşit în această ediţie a campionatului Cehiei, în 26 de apariţii.

În urma acestui succes, Slavia Praga acumulează 64 de puncte, refăcând avansul de opt puncte faţă de principala urmăritoare, Viktoria Plzen, cu patru etape înainte de final. Slavia Praga şi Plzen se întâlnesc pe 7 iunie, în runda a 28-a.