VIDEO | Noua Zeelandă a spulberat-o pe Italia, scor 96-17, şi este cu un pas în ”sferturile” Cupei Mondiale

Rugby

Ziua de vineri, 29 septembrie, a programat un singur meci la Cupa Mondială de rugby din Franţa.

Noua Zeelandă a învins-o fără drept de apel pe Italia, scor 96-17, într-o partidă din Grupa A, şi este ca şi calificată în faza sferturilor de finală.

Noua Zeelandă, prea puternică pentru Italia

În partida contra Italiei, Noua Zeelandă a controlat partide la un capăt la celălalt, iar la pauză scorul arăta 49-3.

În actul secund, Italia a mai redus diferenţa din joc şi de pe tabelă, iar scorul final a fost 96-17.

Punctele Noii Zeelande au fost marcate de: Smith - 3 eseuri, Savea - 2, Telea - 1,  Jordan - 2, Coles - 2, Lienert-Brown - 1, Papalii - 1, Retallick - 1, Mounga - 7 transformări, McKenzie - 4 transformări.

Punctele Italiei au fost marcate de: Capuozzo, Ioane - câte un eseu, Allan - o transformare şi lov. de pedepsă, Garbisi - transformare.

În urma acestui rezultat, Noua Zeelandă a trecut pe locul 2, care duce în ”sferturi”, cu 10 puncte, la egalitate cu Italia, dar are avantajul clar al meciului direct.

”All-Blacks” joacă în ultima rundă cu Uruguay, într-o partidă în care se pune doar problema scorului, în timp ce Italia va înfrunta ţara gazdă Franţa.

• ”Cocoşul Galic” ar părăsi competiţia printr-un concurs de împrejurări, într-o înfrângere clară cu Italia, ceea ce ar fi o mare dezamăgire pentru suporterii ”Le Bleux”.
  • Italia n-a mai bătut Franţa din 3 februarie 2013, la Six Nations.

Afla mai multe despre: noua zeelanda - italiacupa mondiala de rugbyfranta