VIDEO | Olympique de Marseille, spectacol în Franţa. Hat-trick-ul care poate ameninţa liderul PSG

Ligue 1

Olympique de Marseille a învins-o pe Angers, scor 5-2, meci în care Arkadiusz Milik a dat un hat-trick.

Fosta deţintătoare a trofeului Ligii Campionilor a reuşit să facă un adevărat spectacol în cadrul etapei cu numărul 23 din Ligue 1.

Marseille s-a văzut condusă cu 0-2 încă din startul meciului. Fulgini şi Bentaleb au marcat pentru Angers, în minutele 8 şi 11.

Însă gazdele au restabilit egalitate în doar trei minute. Milik şi Gerson au punctat în minutele 18 şi 21.

Olympique de Marseille a tranşat soarta partidei în repriza a doua

După pauză, elevii lui Jorge Sampaoli au făcut instrucţie cu ocupanta locului 12 din Ligue 1. Polonezul Milik a dus scorul la 3-2, în minutul 70. Şi-a desăvârşit hat-trick-ul peste alte opt minute.

Under a închis tabela la 5-2, în minutul 85.

Astfel, Marseille a recuperat punctele pierdute în restanţa cu Olzmpique Lyon, atunci când a pierdut scor 1-2.

Olympique de Marseille a urcat pe locul doi, cu 43 de puncte obţinute în 23 de etape. Nice poate reveni pe poziţia secundă dacă învinge pe Clermont duminică.

De partea cealaltă, Arkadiusz Milik a ajuns la patru goluri stagionale. Cel mai bun sezon din punct de vedere al eficienţei a fost 2015+2016, atunci când polonezul a înscris de 21 de ori în 31 de partide pentru Ajax, în Eredivisie.

Acea performanţă i-a adus transferul la Napoli. În Italia a fost măcinat de accidentări, astfel că a ales o experienţă în Franţa, acolo unde a ajuns în iarna anului trecut.

PSG este lider, cu 53 de puncte. Gruparea pariziană va întâlni, în deplasare, pe campioana Lille, duminică.

Afla mai multe despre: marseillemilikhattrick