VIDEO | Poli Iaşi - Sepsi 1-0. Duel încins în Copou. Penalty ratat, două bare, gol anulat de VAR şi antrenor eliminat. Numărătoarea lui Ciobotariu a ajuns la şase

Poli Iaşi a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci restanţă din etapa a şaptea a Superligii. Covăsnenii au ratat un penalty şi au avut un gol anulat de VAR.

VIDEO | Poli Iaşi - Sepsi 1-0 (Luis Phelipe 48)

Min 90+12. Final de meci.

Min 90. Se arată şapte minute de prelungiri.

Min 83. Eliminare Iaşi. Leo Grozavu vede cartonaşul roşu şi este eliminat.

Min 81. Gol anulat Sepsi. Intrat în repriza a doua, Debeljuh aduce egalarea pentru oaspeţi, dar reuşita este verificată şi în cabina VAR pentru o suspectă poziţie de offside. Golul nu este validat. Vor fi minute consistente de prelungiri.

Min 74. Ocazie Sepsi. Ştefănescu şterge transversala porţii adverse, direct din lovitură liberă.

Min 64. Ocazie Iaşi. Luis Phelipe trimite un şut pe jos, la colţul lung, dar Niczuly trimite în corner.

Min 60. Ocazie Sepsi. Matei este servit excelent în careu, dar nu găseşte cea mai bună soluţie pentru a trimite mingea în poartă.

Min 50. Ocazie Iaşi. Gazdele sunt aproape de 2-0, dar Buş trimite peste poartă, din mijlocul careului.

Min 48. GOOOL Iaşi. Luis Phelipe deschide scorul chiar în debutul reprizei a doua. Marchioni este omul cu pasa decisivă.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 29. Ocazie Iaşi. Elevii lui Leo Grozavu nu găsesc nici acum drumul spre gol.

Min 25. Ocazie Sepsi. Matei încearcă să se revanşeze după penalty-ul ratat, dar finalizarea sa se duce în plasa laterală.

Min 14. Ocazie Iaşi. Gazdele ratează şi ele o mare şansă de gol prin Buş.

Min 4. Sepsi ratează penalty! Matei trimite în transversală.

Min 3. Penalty pentru Sepsi! Centralul indică punctul cu var, după o intervenţie a lui Katanec asupra lui Ştefănescu.

Min 1. A început meciul.

• Poli Iaşi: Ailenei - Katanec, Florin Ilie, Ispas - Martac, Alin Roman, Bordeianu, Marchioni, Stefanovic - Ciobanu, Buş; Antrenor: Leo Grozavu
  • Sepsi: Niczuly - Aganovic, Bălaşa, Ninaj, Florin Ştefan - Ion Gheorghe, Jonathan Rodriguez, Denis Renta - Cosmin Matei, Safranko, Ştefănescu; Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iaşi)
Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Andrei Constantinescu (Bucureşti)
Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache (Bucureşti), AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)

Înaintea acestui duel, Poli Iaşi se află pe locul 13, cu 11 puncte, în timp ce Sepsi se află pe locul 11, cu 12 puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 10 ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus covăsnenii, un joc a fost câştigat de ieşeni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

• Primul meci a avut loc pe 28 august 2017, CSM Poli Iaşi - Sepsi OSK 0-2 (dublă Claudiu Herea).
  • Singurul succes din contul moldovenilor s-a consemnat pe 5 iulie 2020, CSM Poli - Sepsi OSK 3-1.

Cea mai recentă confruntare directă: 5 februarie 2021, Sepsi OSK - Poli Iaşi 3-3, acesta fiind şi duelul cu cele mai multe goluri marcate.

Partida va fi una specială pentru tehnicianul gazdelor, cel care se află în faţa meciului cu numărul 200 în SuperLiga României.

Merită amintit că Leo Grozavu a antrenat-o pe Sepsi OSK timp de trei sezoane (2019-2020 / 2021-2022), reuşind cea mai bună clasare din istoria grupării covăsnene, locul 4 la finele stagiunii 2020-2021. Ca adversar, acesta a mai întâlnit formaţia din Sf. Gheorghe o singură dată, pe 2 aprilie 2018, în ACS Poli Timişoara - Sepsi OSK 2-2.