VIDEO Tomas Ryde după amicalul contra Olandei: ”Prima repriză a fost foarte bună. Suntem satisfăcuţi!”

Handbal

Nationala feminină a pierdut al doilea si ultimul amical programat înaintea debutului la mondialul din Japonia. A fost o reeditare a finalei mici de la europeanul de anul trecut, cu Olanda.

În prima repriză,  Ryde a folosit titularele în prima repriză, inclusiv pe Neagu, iar România a condus cu un gol la pauză, 16-15. Singura menajată a fost Denisa Dedu. În partea a doua antrenorul suedez a rulat întreg lotul, iar jocul nu s-a mai legat. România a mai marcat doar de 7 ori şi a pierdut la o diferenţă de 9 goluri, 32-23.

”Prima repriză a fost incredibil de bună şi am fost foarte satisfăcuţi. Am avut un plan de joc pentru aceasta. În a doua repriză nu am mai avut un plan de joc, am spus că toată lumea trebuie să joace, acesta era cel mai important lucru” a mărturisit Tomas Ryde, la finalul meciului.

”Am fost multe fete care am avut probleme cu schimbul ăsta de fus orar, dar trebuie să ne adaptăm, toate echipele trăiesc acum cu acest schimb de fus orar” a mai spus selecţionerul României.

Naţionala debutează la mondial sâmbătă, într-un meci cu Spania, transmis pe Telekom Sport 1, de la ora 11:00.

Afla mai multe despre: tomas ryde