VIDEO | Unirea Alba Iulia - FCSB 0-1. Cu gol în ultimele minute şi penalty ratat, FCSB se califică în optimi

Cupa României

FCSB s-a calificat, joi seară, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins Unirea Alba Iulia, cu scorul de 1-0, într-un meci disputat la Zlatna.

FCSB s-a impus la limită, cu greu, la Zlatna, în partida cu Unirea Alba Iulia. Dacă în prima repriză, gazdele şi-au mai creat ocazii, în cea de a doua parte, vicecampionii au dominat de la un capăt la altul, dar au reuşit să înscrie abia spre final, printr-o deviere a lui Rusescu.

În ultimele momente ale partidei, FCSB a primit un penalty după un fault asupra lui Tănase, dar acelaşi jucător a trimis slab, în bară, şi Unirea era la un pas să egaleze pe contraatac. În cele din urmă, elevii lui Dică pleacă cu o victorie chinuită cu o echipă de liga a 3-a, dar se califică în "optimi".

Unirea Alba Iulia - FCSB 0-1
Rusescu 85'

Echipele de start

Unirea Alba Iulia: Sporea - Ivan, Potopea, Grozav, Marcu - Selagea, Giurgiu, Păcurar - Oară, Mureşan. Davidaş
Rezerve: Suciu, Scrob, David, Goguţa, Morar, Tat

FCSB: A. Vlad - Jakolis, Filip, J. Morais, M. Botezatu - D. Toma, Zlatinski - M. Roman, Moruţan, Texeira - Rusescu
Rezerve: Bălgrădean, Nedelcu, F. Coman, F. Tănase, Cană, A. Stan, Man

S-a terminat partida.

Min. 90+1: Penalty pentru FCSB scos de Florin Tănase. Decarul lui FCSB trimite mingea în bară însă.

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin trei minute.

Min. 89: Ultima schimbare şi la Unirea Alba Iulia. Iese Davidaş şi intră Tat.

Min. 85: GOOOOL FCSB! După o lovitură liberă, Tănase deviază mingea care ajunge la Rusescu. Atacantul o împinge în poartă şi înscrie.

Min. 80: Lovitură de cap a lui Man de la aproximativ 10 metri, dar trece pe lângă poartă.

Min. 76: Ultima schimbare la FCSB. Iese Jakolis, intră Dennis Man.

Min. 72: Fază importantă în careul de la Unirea. Rusescu este împins în faţa porţii de un adversar, dar arbitrul nu acordă lovitură de pedeapsă.

Min. 63: Iese numărul 1 de la Unirea, Silviu Mureşan, intră David.

Min. 62: A doua schimbare la FCSB. Iese Botezatu, intră Alexandru Stan.

Min. 61: FCSB este din nou în careul gazdelor, de data aceasta Teixeira este cel care şutează pe lângă poartă.

Min. 57: Şut Rusescu din interiorul careului, dar Sporea este din nou la post.

Min. 47: Ocazie FCSB! Paradă spectaculoasă a portarului Sporea după o lovitură liberă executată de Rusescu.

Min. 46: Prima schimbare la FCSB. Iese juniorul Toma, intră Florin Tănase.

Min. 45+1: Ocazie imensă Alba Iulia! Păcurar loveşte mingea cu capul, în careu, dar din faţa porţii Mureşan nu poate trimite mingea în poartă.

Min. 26: Acţiune frumoasă de atac a gazdelor, care se termină cu şutul lui Selagea peste poarta lui Vlad.

Min. 21: Rusescu preia mingea în careu, scapă de apărătorii adverşi, dar şutul său este prins fără probleme de portarul advers.

Min. 19: Cea mai periculoasă acţiune a FCSB. Şutul lui Teixeira de la aproximativ 20 de metri loveşte bara transversală a porţii lui Sporea.

Min. 10: Rusescu vrea să şuteze, dar balonul trimis de el ajunge în afara stadionului.

Min. 8: Prima ocazie şi pentru FCSB. Roman îi centrează în careu lui Rusescu, dar atacantul nu cadrează şutul pe poarta adversă.

Min. 5: Prima acţiune a gazdelor în careul FCSB. Mureşan, marcat de Filip, a trimis peste poarta lui Vlad.

A început meciul.

UPDATE: Mihai Dăscălescu, preşedintele Unirii Alba Iulia, a vorbit la Telekom Sport despre partida din această seară.

Meciul dintre Unirea Alba Iulia şi FCSB, din 16-imile Cupei României, va avea loc pe stadionul din Zlatna şi nu pe "Cetate", aşa cum şi-ar fi dorit gazdele. Conducerea clubului din Liga 3 a luat în calcul închirierea unei instalaţii de nocturnă, dar costurile au fost mult prea mari: 41.000 de euro.

Alba Iulia a trecut trei tururi pentru a ajunge să întâlnească FCSB. Alba Iulia a învins rând pe rând FC Avrig, scor 1-0, Sănătatea Cluj, scor 1-0, şi Industria Gâlda, scor 3-2. În schimb, pentru FCSB acesta va fi debutul în actuala ediţie a Cupei României.

LIVE VIDEO | Unirea Alba Iulia - FCSB, joi, de la 21:30, la Telekom Sport

În sezonul trecut, echipa antrenată de Nicolae Dică s-a oprit în sferturi de finală, fiind eliminată de FC Hermannstadt, care s-a impus surprinzător cu scorul de 3-0. În schimb, Unirea Alba Iulia a fost eliminată în turul al doilea, rundă în care a pierdut contra Industriei Gâlda, scor 2-1.

Afla mai multe despre: fcsbalba iuliatelekom