VIDEO | Victorii importante pentru Norvegia şi Serbia în Grupa Principală 1. Rezumatele zilei de la CM de Handbalgalerie foto

CM Handbal

Germania şi Serbia au oferit un meci spectaculos în Grupa Principală 1. Serbia a condus în permanenţă în prima repriză, însă, după pauză, nemţoaicele şi-au revenit şi meciul a fost extrem de echilibrat până la final.

Jucătoarea de la Râmnicu Vâlcea, Kristina Liscevic, a adus victoria Serbiei cu un gol de la 7 metri în ultima secundă a partidei, 29-28. Germania rămâne cu 5 puncte, în timp ce Serbia a acumulat 4.

Danemarca a reuşit surpriza şi a învins-o pe Olanda cu 27-24. Olandezele au ratat astfel şansa de a urca pe primul loc în grupă şi rămân cu 4 puncte. Danezele au 3 puncte acum şi mai au de jucat cu Serbia.

Noul lider al grupei este Norvegia, care a câştigat cu 36-25 meciul împotriva Coreei de Sud şi a ajuns la 6 puncte.

Deja calificată la Jocurile Olimpice, campioana mondială şi europeană en-titre, Franţa, a învins-o pe Ungaria cu 26-21 şi a încheiat competiţia din Japonia pe locul 13.

Afla mai multe despre: frantahandbal