Zi nebună în preliminariile pentru Euro 2020. Germania câştigă în ultimul minut în Olanda, înfrângere surprinzătoare pentru Croaţia

Etapa a doua a preliminariilor Campionatului European din 2020 s-a jucat duminică, iar rezultatele au fost cu totul surprinzătoare.

Germania a câştigat derby-ul grupei C cu Olanda. Nemţii au marcat golul victorie în minutul 90 prin Schulz, după ce la pauză au condus cu 2-0, graţie reuşitelor semnate de Sane şi Gnabry. Pentru gazde au marcat De Ligt ('48) şi Depay ('63).

În Grupa G, Polonia a învins Letonia, scor 2-0, iar Slovenia a remizat cu Macedonia, scor 1-1.

Şi Belgia a reuşit o victorie, scor 2-0, cu Cipru, prin golurile marcate de Hazard (10) şi Batshuayi (18).

În primele meciuri ale zilei, Ungariei a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, vicecampioana mondială Croaţia, în grupa E de calificare la Campionatul European din 2020. Pentru Ungaria au marcat Szalai (34) şi Patkai (76), în timp ce pentru Croaţia a înscris Rebic (13).

Tot duminică, în grupa G, Israel a învins Austria, scor 4-2, iar în grupa I, Scoţia a trecut de San Marino, scor 2-0. În aceeaşi grupă, Rusia n-a avut nicio problemă în deplasarea din Kazahstan şi s-a impus cu 4-0 graţie golurilor marcate de Cerişev (19, 45), Dziuba (52) şi Beysebekov (62 - autogol). În grupa E, Ţara Galilor a învins Slovacia, scor 1-0, prin golul marcat de James, în minutul 5.