Ziariştii de la Gazzetta dello Sport s-au supărat după egalul dintre Franţa şi România. Ce au scris italienii după egalul care a eliminat Italia

Echipa națională

Naţionala de tineret a reuşit o calificare istorică în semifinalele Campionatului European, după 0-0 cu Franţa. Ambele echipe s-au calificat mai departe şi Italia - ţara gazdă rămâne astfel acasă. Presa din ”Cizmă” a tratat obiectiv partida dintre Franţa şi România.

Pentru a se califica în finală, Italia avea nevoie fie ca România să piardă la trei goluri diferenţă cu Franţa, fie ca noi să-i învingem cu orice scor pe francezi. Însă Franţa şi România au terminat la egalitate şi merg astfel împreună în semifinale. Jurnaliştii de la Gazzetta dello Sport scriu că rezultatul n-a fost o surpriză:

”Italia este eliminată după egalul anunţat dintre Franţa şi România”- Gazzeta dello Sport.

”Europeanul U21, Italia e out. Franţa - România fără gol” - Tuttosort.

”Rezultatul trimite în semifinale ambele echipe, pe Puşcaş şi pe ai lui, iar azzurrinii lui Di Biaggio rămân acasă. Germania, Spania, Franţa şi România sunt cele mai bune echipe de tineret ale Europei. Nu, Italia nu este, după egalul anunţat dintre Franţa şi România. Câteva intrări mai dure ale lui Manea în primul sfert de oră ne-au făcut să credem că se joacă pe bune. Apoi a mai fost o fază în care România a cerut penalty şi alta în care Tousard a fost aproape de autogol în minutul 79...dar nu s-a întâmplat nimic, iar cele două s-au calificat previzibil în semifinale”, mai scriu cei de la Gazzetta dello Sport.

”Italia este afară din Europa. Franţa - România, fără gol. Ambele merg în semifinale”, Corriere dello Sport.

Afla mai multe despre: romaniafranta