VIDEO | Atletico Madrid - FC Barcelona 0-3. Catalanii, instrucţie pe Wanda Metropolitano. Moldovan, din nou rezervă

FC Barcelona

FC Barcelona a făcut instrucţie cu Atletico Madrid, pe Wanda Metropolitano. Lewandowski a fost cel mai bun jucători, iar catalanii au urcat pe locul 2 în La Liga.

Atletico Madrid, călcată în picioare de Barcelona

FC Barcelona a învins-o, în deplasare, pe  Atletico Madrid, scor 3-0, în etapa a 29-a din La Liga.

Cu Xavi eliminat de arbitrul Jose Maria Sanchez Martinez, catalanii s-au impus cu scor de forfait la Madrid, în faţa formaţiei lui Diego Simeone.

Robert Lewansowski i-a pasat decisiv lui Joao Felix în minutul 38 şi acesta a deschis scorul.

Polonezul şi-a trecut apoi numele pe tabela de marcaj, majorând diferenţa în minutul 47, pentru ca în minutul 65 tot Lewandowski să paseze la golul de 3-0 al Barcelonei, înscris de Fermin Lopez, cu o lovitură de cap.

Nahuel Molina a fost eliminat în minutul 90+2 şi FC Barcelona s-a impus cu 3-0. Portarul român Horaţiu Moldovan a fost rezervă neutilizată la Atletico Madrid.

Este primul meci pierdut de Atletico pe Wanda Metropolitano la trei goluri diferenţă. Totodată, Xavi a câştigat toate cele cinci meciuri impotriva lui trupei lui Simeone de când este antrenor.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona a urcat pe locul al doilea în La Liga, cu 64 de puncte, la opt puncte distanţă de liderul Real Madrid. Atletico Madrid rămâne pe locul 5, cu 55 de puncte.

Afla mai multe despre: barcelonaatletico madridla ligarobert lewandowskihoratiu moldovan