VIDEO | Dortmund - PSV 2-0 (3-1 la general). Nemţii, în sferturile UCL. Reus a risipit emoţiile pe final

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de PSV Eindhoven cu 3-1 la general. La Dortmund, în victoria cu 2-0, au marcat Sancho ‘3 şi Reus ‘90+5.

VIDEO | Borussia Dortmund - PSV Eindhoven 2-0 (Sancho 3, Reus 90+5), 1-1 în tur

Min 90+6. Final de meci. Borussia Dortmund, în sferturile Ligii Campionilor.

Min 90+5. GOOOL Dortmund. Marco Reus duce scorul la 2-0. Legenda Borussiei tranşează calificarea în sferturi.

Min 90+4. Ocazie PSV. De Jong ratează o şansă imensă de a trimite meciul în prelungiri.

Min 85. Ocazie PSV. De Jong are o şansă bună de a marca.

Min 79. Gol anulat Dortmund. Fullkrug dă lovitura, din centrarea lui Reus, dar reuşita nu este validată din cauza unui offside.

Min 70. Ocazie PSV. Bakayoko este foarte aproape de egalare.

Min 64. Ocazie Dortmund. Fullkrug ratează o oportunitate bună de a marca.

Min 56. Ocazie PSV. Oaspeţii trec pe lângă egalarea pe tabelă.

Min 51. Ocazie PSV. Lozano trimite mingea în bară.

Min 48. Ocazie Dortmund. Gazdele atacă şi sunt aproape de un nou gol prin Malen.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 40. Ocazie Dortmund. Malen este din nou periculos, dar nu fructifică şansa de gol.

Min 26. Ocazie Dortmund. Malen trece şi el pe lângă dublarea avanatajului.

Min 16. Ocazie Dortmund. Brandt iroseşte şansa desprinderii pe tabelă.

Min 3. GOOOL Dortmund. Nemţii deschis scorul repede. Sancho trimite un şut superb, care se duce în poart. Assist-ul îi aparţine lui Brandt.

Min 2. Ocazie Dortmund. Maatsen se află în faţa golului, dar fără succes.

Min 1. Începe meciul.

• Borussia Dortmund: Kobel - Sule, Can, Hummels, Maatsen - Özcan, Sabitzer, Malen, Brandt, Sancho - Füllkrug; Antrenor: Edin Terzic
  • PSV: Benitez - Teze, Schouten, Boscagli, Dest - Til, J. Veerman, Mauro Junior - Bakayoko, L. de Jong, M. Tillman; Antrenor: Peter Bosz

În turul disputat pe Philips Stadium din Eindhoven, scorul a fost 1-1. Pentru Dortmund a marcat Donyell Malen, fostul jucător al celor de la PSV, în perioada 2017-2021. Atacantul olandez a marcat primul său gol în Champions League în acest sezon, în poarta fostei sale echipe.

Gazdele au reuşit egalarea în actul secund, prin reuşita lui Luuk de Jong, din penalty, iar partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.

De la partida tur, cele două echipe au avut un parcurs decent în competiţiile interne. PSV a bifat două victorii şi un rezultat de egalitate, în timp ce Borussia Dortmund a reuşit să se impună în două partide, însă, a suferit un eşec pe teren propriu împotriva celor de la Hoffenheim.

În cazul în care va reuşi să o elimine pe Borussia Dortmund, PSV Eindhoven ar rămâne singura echipă din sferturile competiţiei care provine din tururile preliminare. PSV a trecut de Sturm Graz şi Glasgow Rangers, în drumul lor spre grupele UEFA Champions League.

Afla mai multe despre: psv eindhovenborussia dortmunduefa champions leagueucl