AS Roma s-a calificat dramatic în optimile UEFA Europa League. Şahtior şi Galatasaray au părăsit competiţia

UEFA Europa League

AS Roma a învins joi seara, la lovituri de departajare, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia olandeză Feyenoord Rotterdam, şi s-a calificat în optimile Ligii Europa.

Feyenoord a lovit prima la Roma, cu golul norocos al lui Santiago Gimenez, din minutul 5, reuşită care a amuţit tribunele de pe Olimpico. Goalkeeperul gazdelor, Svilar, a intervenit excelent în minutul 12, la Wieffer, iar romanii au egalat în minutul 15, prin Lorenzo Pellegrini.

La pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1, iar în partea secundă AS Roma a dominat, dar nu a reuşit să treacă de apărarea olandezilor şi s-a intrat în cele două reprize de prelungiri, care nu au adus însă schimbări pe tabela de marcaj.

Astfel, calificarea în optimi s-a tranşat la lovituri de departajare, iar AS Roma a reuşit calificarea în optimi. Pentru AS Roma au transformat Leandro Paredes, Cristante, Aouar şi Zalewski, iar Wellenreuther a apărat şutul lui Lukaku. În timp ce pentru Feyenoord au marcat Ueda şi Hartman, iar portarul romanilor, Svilar, a scos loviturile executate de Hancko şi Jahanbakhsh.

• FC Toulouse – Benfica Lisabona 0-0.

S-au calificat mai departe, în optimi: Sporting Lisabona (4-2 scor cumulat), Olympique Marseille (5-3),  Sparta Praga (6-4), Qarabag (6-5), Freiburg (3-2), AC Milan (5-3) şi Benfica Lisabona (2-1).

Afla mai multe despre: as romaeuropa leaguefeyenoord