Carlos Alcaraz, în turul trei la Australian Open. Meci de trei ore şi 29 de minute cu numărul 46 mondial

Carlos Alcaraz s-a calificat în turul trei la Australian Open, după un meci de trei ore şi 29 de minute cu numărul 46 mondial.

Alcaraz, calificare cu emoţii în turul trei la Australian Open

Jucătorul de tenis Carlos Alcaraz, locul 2 mondial, s-a calificat în turul trei la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Alcaraz a avut nevoie de trei ore şi 29 de minute pentru a trece în patru seturi de italianul Lorenzo Sonego, locul 46 mondial, scor 6-4, 6-7 (3/7), 6-3, 7-6 (7/3)

În turul trei, Carlos Alcaraz, în vârstă de 20 de ani, va evolua cu chinezul Juncheng Shang, locul 140 ATP. Ajuns la aproape 300 de meciuri în carieră, ibericul va avea pentru prima oară un adversar mai tânăr decât el (chinezul va împlini 19 ani pe 2 februarie).

Alcaraz şi-a egalat cel mai bun rezultat de la Melbourne (a mai ajuns în turul trei la ediţia din 2022). În carieră, spaniolul a câştigat până acum două titluri de Grand Slam: US Open 2022 şi Wimbledon 2023.

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic şi Aryna Sabalenka.

Afla mai multe despre: carlos alcaraztenisaustralian open