Iga Swiatek a pierdut un set cu Danielle Collins, dar s-a calificat în turul trei la Australian Open

Liderul WTA, poloneza Iga Swiatek, s-a calificat, joi dimineaţă, în turul trei la Australian Open, primul grand slam al anului, după ce a trecut de americanca Danielle Collins, locul 62 mondial.

Swiatek s-a impus cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, la capătul a trei ore şi 14 minute. În setul decisiv, Swiatek a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 4-1.

În 2022, americanca o eliminase pe Swiatek în semifinale la Melbourne.

"Eram deja la aeroport, ea juca atât de bine... Mi-am spus că trebuie să lupt, trebuie să lupt până la capăt", a spus Swiatek după meci.

În turul 3, poloneza o va întâlni pe Linda Noskova din Cehia (locul 50 mondial).

Afla mai multe despre: iga świątektenisdanielle collins