Ce rezultat a obţinut echipa lui Dan Petrescu, Jeonbuk, în play-off-ul campionatului Coreei de Sud

Jeonbuk, echipa din Coreea de Sud antrenată de Dan Petrescu a obţinut un egal în ultima etapă, în campionatul Coreei de Sud.

Jeonbuk Hyundai, echipa antrenată de Dan Petrescu a obţinut un egal, scor 1-1, cu Pohang Steelers, echipa de pe locul doi în play-off-ul din Coreea de Sud.

Gazdele de la Jeonbuk au deschis scorul în minutul 54, din penalty, prin reuşita lui Gustavo.

Oaspeţii au egalat, tot printr-o lovitură de la 11 metri, prin reuşita unui alt brazilian, Zeca, în minutul 70.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar cele două echipe şi-au păstrat poziţia în clasament.

Jeonbuk este pe locul patru în Coreea de Sud, la patru puncte de locul trei, care duce la un loc spre competiţiile continentale din Asia.

Victorie clară în Liga Campionilor Asiei pentru Dan Petrescu

În Liga Campionilor Asiei, Jeonbuk s-a impus clar cu scorul de 3-0, împotriva celor de la Lion City (Singapore).

Japonezul Jun Amano a deschis scorul pentru sud-coreeni, în minutul 5 al partidei. Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 33, prin autogolul lui Lionel Tan Han Wei.

Moon Seon-Min a închis tabela în repriza a doua. În minutul 57 a fost semnată ultima reuşită a partidei.

După această victorie, Jeonbuk se află pe locul 2 în grupă, cu şase puncte. Pe primul loc se află gruparea din capitala Thailandei, Bangkok United.

Afla mai multe despre: dan petrescujeonbukcoreea de sud