Cristiano Bergodi mizează pe Cupa României pentru a ajunge în cupele europene: ”E un drum mai scurt”

Rapid

Antrenorul celor de la Rapid, Cristiano Bergodi (58 de ani), a tras concluziile după victoria cu Botoşani, din Cupa României.

Rapid a învins-o, în deplasare, pe FC Botoşani, cu scorul de 3-1, într-un meci din grupele Cupei României.

Au marcat Cristea ’17, Iacob ’21 şi Pănoiu ’53 pentru învingători, respectiv Casapp ’81 pentru învinşi.

Este al treilea rezultat de 1-3 din tot atâtea meciuri disputate joi în competiţie.

Cristiano Bergodi: ”În acest an, Cupa duce în Europa League, în preliminarii”

La capătul partidei, Cristiano Bergodi s-a arătat mulţumit de jocul echipei şi de rezultatul final.

”Am meritat această victorie, băieţii au făcut un meci bun. Mă bucur pentru toţi, am făcut primele 25 de minute foarte bune, am marcat.

În a doua repriză, uneori am riscat, portarul a apărat foarte bine. Sunt mulţumit, este o victorie foarte importantă.

Au fost contre între jucători, e normal. E bine că echipa rea în sensul bun al cuvântului. A fost agresivă, am jucat un fotbal plăcut.

În acest an duce în Europa League, în preliminarii. E important, e un drum mai scurt pentru a ajunge. Vom vedea, ne gândim mai încolo.

Am avut această deplasare lungă, nu e uşor. Avem un meci greu la Hermannstadt”, a declarat Cristiano Bergodi, după meci conform Prima Sport.

Următorul meci pentru Rapid este cu FC Hermannstadt, în deplasare, duminică, 1 octombrie, de la ora 18:00, în etapa a 11-a din Superligă.

Afla mai multe despre: rapidcristiano bergodicupa romaniei