Cupa Mondială de rugby | Victorii lejere pentru Irlanda şi Ţara Galilor. Mici emoţii pentru Samoa. VIDEOgalerie foto

Rugby

Trei partide interesante s-au disputat sâmbătă, 16 septembrie, la Cupa Mondială de rugby ce se dispută în Franţa.

Meciurile de la Cupa Mondială de rugby din Franţa se pot vedea pe programele Orange Sport.

Irlanda, o nouă demonstraţie de forţă

Ziua a început cu victoria celor din Samoa, scor 43-10, împotriva statului Chile. Surprinzător, Chile a condus-o pe Samoa cu până în minutul 37.

Sud-americanii au avut 10-9, însă insularii au reuşit să puncteze printr-un eseu, o transformare şi o lovitură de pedeapsă pe final de repriză, iar la pauză scorul era 19-10.

Clasament Grupa D

În cel de-al doilea meci, Ţara Galilor n-a avut nicio emoţie contra Portugaliei şi s-a impus cu 28-8 (14-3).

• Cel mai bun marcator a fost Halfpenny - 6 puncte (trei transformări).

Clasament Grupa C

În ultimul duel, din Grupa B, din care face parte şi România, Irlanda a făcut din nou spectacol, de data aceasta împotriva celor din Tonga, scor 59-16.

• Cel mai bun marcator a fost Sexton - 16 puncte (1 eseu, 1 lov. de ped şi 4 transf.)