Cupa Mondială de rugby | Victorii pentru favoritele Africa de Sud, Ţara Galilor şi Japonia. Rezultatele complete + clasamente. VIDEOgalerie foto

Rugby

Trei partide electrizante au avut loc duminică, 10 septembrie, la Cupa Mondială de rugby, desfăşurată în Franţa.

• Cupa Mondială de rugby, programată între 8 septembrie-28 octombrie, în Franţa, se poate viziona integral pe programele Orange Sport.

Victorii pentru favorite

În prima partidă a zilei, Japonia a învins fără drept de apel Chile, scor 42-12 (21-7), într-o partidă din Grupa D.

• Din Grupa D mai fac parte Anglia, Samoa şi Argentina.

Niponii au evoluat excelent împotriva sud-americanilor şi au reuşit să obţină şi punctul ofensiv, fiind, cel puţin pentru moment, liderii grupei.

• Fakatava a marcat două eseuri pentru Japonia, în meciul cu Chile.

În cel de-al doilea meci, chiar din Grupa B, din care face parte şi România, Africa de Sud a trecut de Scoţia cu 18-3, la capătul unei partide extrem de echilibrate.

La pauză, scorul a fost 6-3, însă africanii au marcat două eseuri după pauză, prin du Toit şi Arendse, iar victoria a fost pecetluită. Au fost, de altfel, şi singurele eseuri ale jocuri.

În ultimul meci al serii, Ţara Galilor a învins arţăgoasa echipă din Fiji, scor 32-26 (18-14), şi are un început bun de Cupă Mondială.

• Biggar a marcat 12 puncte pentru Ţara Galilor.

România, la Cupa Mondială de Rugby, pe Orange Sport

"Stejarii" au fost la toate ediţiile Cupei Mondiale, din 1987, până în 2015. În Franţa, România va juca cel puţin patru meciuri:

• România - Irlanda 8-82
  • România - Africa de Sud, 17 septembrie, 16:00, Orange Sport 3