FC Barcelona a învins Valencia, scor 2-0, şi este prima echipă care ajunge de cinci ori consecutiv în finala Cupei Regelui

FC Barcelona

Formaţia FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Valencia, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur s-au impus tot catalanii, cu 1-0.

Philippe Coutinho a marcat primul său gol de când a semnat cu FC Barcelona, în minutul 49 al meciului de la Valencia. Al doilea gol al catalanilor a fost înscris de Ivan Rakitic, în minutul 82.

În finală, FC Barcelona va întâlni echipa FC Sevilla, la 21 aprilie.

FC Barcelona este prima echipă care se califică de cinci ori consecutiv în finala Cupei Spaniei. Echipa din Barcelona a câştigat ultimele trei ediţii ale competiţiei (2015 – 3-1 cu Athletic Bilbao, 2016 – 2-0 după prelungiri cu FC Sevilla, 2017 – 3-1 cu Alaves). În 2014, catalanii au pierdut finala cu Real Madrid, scor 1-2.

Afla mai multe despre: barcelonacupa spanieivalencia,