Gigi Becali, prima reacţie după FCSB - Nordsjaelland 0-0: ”Şi noi am jucat în 10”. Cine nu i-a plăcut: ”Unul era de pe altă planetă, iar altul dormea îmbrăcat” | EXCLUSIV

Patronul celor de la FCSB, Gigi Becali (65 de ani), a tras concluziile după remiza fără goluri dintre echipa sa şi Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei.

FCSB a încheiat la egalitate cu Nordsjaelland, scor 0-0, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Meciul de pe Stadionul Steaua a început cu o veste proastă pentru FCSB. Unul dintre titularii echipei, Adrian Şut, s-a accidentat chiar la încălzire şi a fost înlocuit cu Ovidiu Popescu.

Compagno a trimis primul şut spre poartă încă din minutul 2, dar fără precizie, apoi Târnovanu a intervenit bine la lovitura de cap a lui Frese, din minutul 5.

După o primă repriză echilibrată, partea secundă a avut un moment culminant în minutul 60, când Adamo Nagalo a primit al doilea cartonaş galben – după o intervenţie la Octavian Popescu – fiind eliminat.

Cu avantajul unui jucător în plus, bucureştenii au cerut de două ori penalty, la Olaru şi Djokovic, însă arbitrul muntenegrean Boskovic nu a acordat nimic.

Nygren a trimis în bară o lovitură liberă în minutul 90+3, iar FCSB încheie meciul fără să trimită nici un şut pe spaţiul porţii.

La finalul meciului, Gigi Becali a intrat în direct, prin telefon, la Orange Sport, şi a avut prima reacţie după jocul făcut de echipa sa.

Patronul celor de la FCSB a fost mulţumit de rezultatul scos, dar a enumerat şi jucătorii care nu i-au plăcut. Aceştia au fost în număr de trei.

”Sunt mulţumit de ce a jucat echipa, dar am jucat jumătate de oră cu om în plus şi nu am marcat. A fost mare diferenţă de calitate. Singurul nostru noroc e că nu sunt marcatori, dar pasează mingea ca Barcelona.

Au posesie bună, se mişcă pe teren. Sunt jucători aduşi din Africa şi închişi undeva şi se joacă doar cu mingea. Altceva în afară de mâncare şi minge nu. Nu ai cum să pasezi în halul ăsta, la africani mă refer.

Eu zic că au jucat extraordinar. Mingea era numai la ei. Numai dacă Dumnezeu vrea, altfel nu poţi să te califici, nu poţi sa le dai gol, mingea este numai la ei.

(n.r. la retur) Dacă vrea Dumnezu, putem să dăm un gol, să avem noroc sau să fie egalitate până la final, 11 metri. Noi am scos unutul din ei, au nişte jucători accidentaţi, mai mult ei erau pe jos. O să fie mare avantaj, pentru că noi în seara asta le-am scos smântâna din ei.

Şi noi am jucat în prima repriză în 10, şi repriza a doua tot în 10. A fost Cordea în prima repriză şi Vali Gheorghe în repriza. Zici că era de pe altă planetă, nu a jucat de mult timp.

Cordea şi el parcă mergea pe teren. Dormea în prima repriză. În loc să scape singur când a primit pasa de la Florinel, el dormea îmbrăcat”, a declarat Gigi Becali, pentru Orange Sport.

Returul dintre FCSB şi Nordsjaelland se joacă în Danemarca, joi, 17 august.

Afla mai multe despre: fcsbgigi becaliconference league