Ladislau Boloni, încă o victimă în Ligue 1. Metz, victorie pe terenul vicecampioanei Franţei

Metz, formaţie pregătită de Ladislau Boloni (70 de ani), a reuşit o nouă victorie în prima ligă din Franţa, iar victima este o echipă de top.

Ladislau Boloni, încă o victimă în campionatul Franţei 1. Victorie uriaşă pentru Metz

Metz, antrenată de tehnicianul român Ladislau Boloni, a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia RC Lens.

Formaţia oaspete a deschis scorul pe Stade Bollaert-Delelis, prin Joel Asoro, în minutul 37.

Lens a marcat prin Elye Wahi, în minutul 65, dar arbitrul asistent a indicat ofsaid, fapt confirmat şi de arbitrajul video, iar scorul a rămas 1-0 în favoarea oaspeţilor, care s-au şi impus, în cele din urmă.

Victoria o urcă pe Metz pe locul 6 în clasament, echipa antrenată de Boloni având 8 puncte, din două victorii şi două egaluri, după primele cinci etape disputate în Ligue 1.

Alexi Pitu, golul victoriei în Valenciennes - Bordeaux 1-2

Tot din Franţa, dar din Ligue 2, vine o altă veste bună pentru români. Internaţionalul de tineret Alexi Pitu a reuşit primul său gol la Bordeaux.

A fost o reuşită cu o însemnătate aparte, deoarece a dus trei puncte extrem de importante în campionatul.

Afla mai multe despre: ladislau bolonimetzligue 1