VIDEO | Cu oltenii nu e de glumit! Trei victorii din trei pentru U Craiova în 2020, ultima după o "manita" de toată frumuseţea la Iaşi. CFR Cluj, în pericol

Victorie entuziasmantă a Craiovei! Oltenii au câştigat cu scorul de 5-2 pe terenul lui Poli Iaşi. Echipa lui Papură e acum la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj. Cele două echipe se întâlnesc în meci direct etapa viitoare.

Formaţia Universitatea Craiova a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 5-2, echipa Politehnica Iaşi, într-un meci din etapa a XXV-a a Ligii I.

Gazdele au marcat prin Frăsinescu ’52 şi De Iriondo ’69. Pentru Universitatea Craiova au înscris Niţu ’10, Cicâldău ’16 (penalti), Bălaşa ’22, Bancu ’82 şi Koljic ’88.

VIDEO | Poli Iaşi - U Craiova 2-5

Goluri: Frăsinescu 51 / Niţu 11, Cicâldău 16, Bălaşa 22, Bancu 82, Koljic 88

Poli Iaşi: Târnovanu - Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban - Breeveld, Passaglia - Luis Soares, Omoh, Chacana - Luckassen
Rezerve: Rusu, Iriondo, Radu, Horşia, Cristea, Mihalache, Longher

U Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Niţu, Ivan

Rezerve: Popescu, Martic, Vătăjelu, Tiago Ferreira, Ivanov, Baiaram, Koljic

Final de meci.

Min 88. Gol Craiova! Koljic punctează şi face 5-2.

Min 82. Gol Craiova! Bancu primeşte o pasă senzaţională, scapă spre poartă şi îl bate pe Târnovanu. Eroare a tânărului portar în vârstă de 19 ani.

Min 70. Gol Poli Iaşi! La 10 minute de la intrarea sa pe teren, Iriondo marchează primul său gol în România. Final încins de meci în Copou

Min 60: Schimbare la ieşeni. Iriondo îl înlocuieşte pe Nicandro Breeveld

Min 51: Gol Poli Iaşi! Cosmin Frăsinescu profită de marcajul larg al defensivei craiovene şi reia fără speranţe pentru portarul oaspeţilor, Mirko Pigliacelli

Mircea Rednic face o modificare la pauză, Argentinianul Chacana este înlocuit de Horşia

Pauză în Copou. Craiova conduce ostilităţile, atât pe teren, cât şi pe tabela de marcaj.

Min 43. Şut al lui Dan Nistor de la marginea careului de 16 metri. Portarul gazdelor bâlbăie uşor mingea, dar o trimite până la urmă în corner

Min 34. Luis Niţu este înlocuit de Koljic

În primele 30 de minute ale meciului, gazdele nu au tras încă nici măcar o dată pe spaţiul porţii lui Pigliacelli

Min 26. Ocazie pentru Ieşeni. Din poziţie favorabilă, Omoh trimite mingea mult peste poartă

Min 22. Gol Craiova! Bălaşa marchează în urma unui corner, după ce iniţial portarul gazdelor respinsese mingea. OItenii fac spectacol în Moldova

Min 15. Lovitură de la 11 metri pentru U Craiova. Klimavicius îl faultează pe Bancu. Penalty-ul este transformat de Alex Cicâldău

Min 11. GOOL Craiova! Luis Niţu marchează cu un şut superb pe lângă portarul Târnovanu. Deviere superbă la gol a lui Cicâldău

Min 9. Ocazie la poarta Craiovei. Breeveld a reluat cu capul, mingea a trecut puţin pe lângă poartă. Asistentul ridicase oricum fanionul pentru o poziţie de offside

Min 4. Prima acţiune importantă a partidei. Luckassen interceptează la mijlocul terenului, pătrunde spre careul Craiovei, dar şutul său trece peste poartă.

Cele două echipe sunt în poziţii diametral opuse. Dacă U Craiova este pe locul doi, la egalitate cu FCSB şi speranţele unui titlu de campioană au revenit după ce Victor Piţurcă a plecat de pe banca oltenilor, Poli Iaşi se chinuie în zona roşie a clasamentului, chiar dacă în iarnă a fost adus la echipă Mircea Rednic.

Cu "Puriul" pe bancă, Iaşi nu a obţinut niciun punct în acest an. În urma înfrângerilor cu Viitorul şi Sepsi, Iaşi a ajuns pe locul 12 în Liga 1, cel de baraj, dar este doar la un punct în faţa celor de la Academica Clinceni, iar situaţia grupării moldave va deveni şi mai serioasă odată cu începerea play out-ului, atunci când punctele se vor înjumătăţi.

În schimb, Craiova cu Papură revenit pe banca tehnică, are şase puncte din şase. Victoriile importante cu Gaz Metan şi Viitorul a adus gruparea din Bănie pe locul doi în Liga 1, la cinci puncte distanţă de CFR Cluj.

Afla mai multe despre: poli iasiu craiovaliga 1