VIDEO | U Craiova - FC Voluntari 3-1. Craiova se impune cu emoţii în faţa unei echipe care a avut în Vâtcă un portar senzaţional

Universitatea Craiova s-a impus pe teren propriu în faţa echipei FC Voluntari, scor 3-1. Koljic, Mitriţă şi Nuno Rocha au marcat pentru olteni. Oaspeţii au punctat primii, în minutul 11, prin Gadze, dar formaţia lui Mangia a întors meciul şi a câştigat toate cele trei puncte puse în joc.

Craiova nu a făcut o primă repriză foarte bună, dar a intrat în avantaj la pauză. Oarecum surprinsă de agresivitatea şi organizarea formaţiei lui Bergodi din primele 15 minute, Universitatea a primit gol la primul şut pe spaţiul porţii. Ghanezul Gadze a marcat din nou pentru FC Voluntari, după o centrare excelentă a lui Bucurică şi o reluare dintr-o bucată, fără speranţe pentru Pigliacelli.

Oltenii au încercat să reacţioneze rapid, dar s-au lovit de intervenţiile extraordinare ale lui Cosmin Vâtcă. Veteranul din poarta echipei lui Bergodi a făcut o primă repriză uluitoare, în care a reuşit să limiteze clar proporţiile scorului.

Doar că, înainte ca U Craiova să egaleze, Tudorie a avut o dublă şansă de gol pentru oaspeţi. Scăpat singur cu Pigliacelli, fostul atacant de la FCSB nu a reuşit să-l învingă pe portarul italian. Craiova a egalat prin bosniacul Koljic, care a reluat perfect cu capul, fără şanse pentru bravul Vâtcă. Asaltul la poarta Voluntariului a continuat în primele 45 de minute, dar Craiova s-a desprins abia în prelungirile primei reprize, după ce Bancu a obţinut o lovitură de la 11 metri. Golgheterul Alexandru Mitriţă a transformat impecabil şi a făcut 2-1.

În repriza secundă, după ce l-a pierdut pe Koljic, Craiova a fost din ce în ce mai departe de poarta oaspeţilor. Gadze şi noul intrat Kabasele au ratat ocazia egalării pentru Cristiano Bergodi şi echipa sa. Oltenii au încerat să-şi ţină adversarul cât mai sus, printr-un joc de posesie destul de bun, dar care nu a reuşit să producă acelaşi pericol ca în primele 45 de minute la poarta lui Vâtcă.

Un rezultat care o păstrează pe formaţia lui Devis Mangia în coasta lui CFR Cluj şi a FCSB-ului. Oltenii au 35 de puncte şi aşteaptă acum partida de la Bucureşti, cu Dinamo. FC Voluntari pare să crească încet, încet. Echipa lui Bergodi nu a făcut deloc un meci rău, chiar dacă a pierdut cele trei puncte puse în joc. Ilfovenii sunt ultimii în clasament cu 11 puncte, iar etapa viitoare au meci acasă, la Voluntari, cu Astra Giurgiu.

U Craiova - FC Voluntari 2-1 (Koljic 26, Mitriţă 45 (pen) / Gadze 11)

Echipe de start

U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Tiago Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău, Meza Coli - Mihăilă, Koljic, Mitriţă

Voluntari: Vâtcă-Bucurică, Armaş, Balaur, Vlad -  Laidouni, Căpăţână, Răuţă, Gheorghe - Gazdze, Tudorie

Min 90: Goooool Craiova!!! Nuno Rocha marchează pentru 3-1 şi închide definitiv meciul. Atacantul ”craiovean” a profitat de o eroare în defensiva oaspeţilor, l-a driblat pe Vâtcă şi a închis tabela.

Min 76: Ocazie monumentală FC Voluntari! Kabasele interceptează, patrunde pe lângă Thiago ... este singur cu Pigliacelli, dar trage pe lângă poartă

Min 72: Ocazie Voluntari! Acealaşi Gadze primeşte o centrare din flancul stâng de la Vlad, dar nu face o preluare care sa-l avantajeze şi ratează o şansă importantă de gol

Min 67: Ocazie pentru U Craiova! Din nou, portarul Vâtcă e la post

Primele 10 minute ale reprizei secunde nu sunt la fel de spectaculoase. Craiova pare că se mulţumeşte cu acest avantaj, iar FC Voluntari aşteaptă contrele.

Min 46: A început repriza a doua

Pauză 2-1 pentru olteni

Min 46: Penalty pentru Craiova! Bancu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă. Execută Alexandru Mitriţă şi căpitanul oltenilor face 2-1

Elvir Koljic nu mai poate continua şi este înlocuit de Nuno Rocha

Min 43: Ocazie Craiova! Mitriţă trage de la distanţă, Vâtcă este din nou fantastic. Căpitanul oaspeţilor este jucătorul reprizei

Min 39: Din nou, Vâtcă! Portarul oaspeţilor face un meci extraordinar!

Min 38: Vâtcă are o nouă intervenţie incredibilă! Craiova se putea desprinde

Min 26: Goooool Craiova!! Koljic restabileşte egalitatea printr-o lovitură de cap excelent plasată, după un corner

Min 24: Ocazie FC Voluntari! Pigliacelli intervine excelent în faţa lui Tudorie şi respinge de două ori în aceeaşi fază!! Oaspeţii trec pe lângă golul 2. Echipa lui Bergodi este neaşteptat de periculoasă pe contraatac.

Min 20: Ocazie mare pentru Craiova! Vâtcă are o nouă intervenţie senzaţională de această dată la şutul lui Mihăilă

Min 13: Craiova răspunde imediat. Lovitură liberă care duce mingea în careu, iar oaspeţii sunt aproape să-şi trimită mingea în propria poartă prin Armaş. Vâtcă intervine excelent şi trimite în corner

Min 11: Goooool FC Voluntari! Gadze reia în poartă centrarea excelentă a lui Bucurică. Surpriză la Craiova!

Min 9: Meza Colli driblează de două ori, îşi prelungeşte prea mult mingea apoi îl faultează pe Laidouni. Scapă însă neavertizat

Min 1: A început meciul de la Craiova! Lovitura de începere a dat-o Cătălin Moroşanu

Afla mai multe despre: u craiovafc voluntarilivetelekom sport