Nu îi enervaţi pe bavarezi! La trei zile după ce fost învinsă de o echipă din liga a treia, Bayern a zdrobit-o pe Dortmund în ”Der Klassiker”

Bundesliga

Bayern Munchen a făcut instrucţie cu Borussia Dortmund, chiar pe terenul marii rivale, scor 4-0. Echipa antrenată de Thomas Tuchel a făcut uitat eşecul istoric de la mijlocul săptămânii, 1-2 pe terenul lui Saarbrucken, echipă ce activează în al treilea eşalon din Germania.

Pe Signal Iduna Park, Bayern a început meciul ca din tun, iar în minutul 10 scorul era deja 0-2, după reuşitele lui Upamecano şi Harry Kane. Atacantul englez al bavarezilor a urcat pe locul 1 în clasamentul celor mai buni marcatori din Germania în minutul 72, când a realizat dubla. Kane a mai avut un cuvânt de spus în al treilea minut de prelungire şi a semnat hattrick-ul.

Graţie acestui rezultat, Bayern şi-a consolidata locul 2 în  Bundesliga şi s-a apropiat la doar două puncte de liderul Bayer Leverkusen. De cealaltă parte, Dortmund este pe patru, cu 21 de puncte.

Afla mai multe despre: bayerndortmundder klassiker