Nu se întâmplă doar în România! Thomas Tuchel a dat vina pe gazon după ce Bayern a fost eliminată de City din sferturile Ligii Campionilor

Thomas Tuchel a fost nemulţumit de două aspecte după ce Bayern Munchen a părăsit Liga Campionilor.

Bavarezii au fost eliminaţi de Manchester City, după ce au pierdut în deplasare manşa tur la scor de neprezentare, iar în tur au remizat pe teren propriu, scor 1-1. Fostul antrenor al lui Chelsea a fost eliminat în prelungirile partidei de centralul Clement Turpin după ce a avut o reacţie nervoasă asupra oficialului.

”Arbitrul şi terenul nu s-au ridicat la nivelul meciului”

”Două lucruri nu s-au ridicat la nivelul partidei: arbitrul şi gazonul. I-aş da nota 1 arbitrului, de la prima până la ultima sa decizie. Nici măcar nu am văzut faultul în penalty-ul pe care ni l-a dat. Consider că am dominat-o pe City, mai mult decât în partida tur, dar nu am reuşit nici de această dată să nu am avut acel dram de noroc pentru a răsturna situaţia. Sunt foarte mulţumit de evoluţia jucătorilor.

Ne-am luptat de la egal la egal cu una dintre cele mai bune echipe din Europa. A fost un contrast mare între încredrerea de sine şi forma sportivă. Am fost pedepsiţi de fiecare dată când am făcut greşeli. Nu cred că scorul reflectă realitatea din teren”, a declarat Thomas Tuchel la conferinţa de presă de după meci.

Thomas Tuchel este antrenorul lui Bayern Munchen din data de 25 martie, după ce Julian Nagelsmann a fost demis de conducerea clubului. În campionat, bavarezii se află pe primul loc cu 59 de puncte, două mai mult decât Borussia Dortmund, echipa de pe locul doi,

Afla mai multe despre: bayerntuchel