Ouzounidis, prima victorie în Liga 1: ”Trebuia să marcăm mai mult!” Ce vrea de la jucătorii săi şi ce l-a nemulţumit în partida cu Hermannstadt

Universitatea Craiova a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Hermannstadt, în etapa a XXIV-a a Ligii I.

Alexandru Cicâldău a marcat singurul gol al meciului dintre U Craiova şi FC Hermannstadt. Internaţionalul Craiovei a marcat în minutul 33 golul de trei puncte al echipei sale.  Universitatea joacă în etapa viitoare pe terenul formaţiei Chindia Târgovişte.

Pentru Marinos Ouzounidis, tehnicianul grec al Craiovei, acesta a fost primul succes în Liga 1. Etapa trecută, Universitatea a terminat la egalitate, 0-0 cu Academica Clinceni: ”Cele mai importante pentru noi au fost punctele. În prima repriză sunt mulţumit de evoluţia noastră, am făcut ceea ce am pregătit la antrenamente, am jucat repede, am marcat. În partea a doua echipa adversă a plusat, a ieşit la joc. Ar fi trebuit să marcăm mai multe goluri, asa ca trebuie să ne păstrăm jocul din prima repriză şi să creştem durata jocului în care putem evolua aşa. Suntem un club mare, ne dorim să avem o posesie mare, să nu le dăm adversarilor şansa de a crede. Sunt satisfăcut, repet, de jocul din prima repriză. Vreau să schimb câteva lucruri, dar nu e uşor să le schimbi direct. În fiecare zi lucrăm anumite aspecte ale jocului, dar avem nevoie de timp, cu toate că multe lucruri ies aşa cum îmi doresc. Nu e însă bine pentru noi când adversarul are mingea şi îşi crează ocazii. Următorul meci e cel mai important însă, apoi vedem ce putem face” a spus antrenorul Universităţii, Marinos Ouzounidis, la finalul meciului cu FC Hermannstadt.

U Craiova, victorie cu Hermannstadt, 1-0!

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cicâldău, în minutul 33. În urma acestui succes, Craiova face 47 de puncte şi se apropie la un singur punct de primele două locuri, ocupate la egalitate de puncte de FCSB şi CFR Cluj.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu - Nistor (Screciu '78), Mateiu, Cicâldău - Cîmpanu (Căpăţână '68), Ivan, Baiaram (Camara '78). Antrenor: Marinos Ouzounidis

FC Hermannstadt: Cristiano - Măţel, Matricardi, Scarlatache, Opruţ - Addae, Pires - C. Popescu (Belu '8/Elbers'81), Aosman (Karanovic '81), Mayoral - Bagaric (Sîntean'60). Antrenor. Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Scarlatache '35, Pires '54, Matricardi '64

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Vladimir Urzică, Valentin Avram – Iulian Dima

Observator: Nicolae Grigorescu

Afla mai multe despre: craiovaouzounidis